Boronicat janë kokrra të vogla dhe të shijshme të pasura me lëndë ushqyese. Ato konsiderohen si një superushqim, një nga ushqimet më të shëndetshme që duhet të konsumojmë rregullisht. Sasia e rekomanduar ditore është afërsisht gjysmë deri në një filxhan në ditë, ose 75 deri në 150 gram boronica.

Sipas nutricionistes Avni Kaul, boronicat konsiderohen një superushqim “për shkak të efekteve të tyre të mundshme pozitive në shëndetin e zemrës, funksionin e trurit dhe mirëqenien e përgjithshme”. Si disa nga përfitimet shëndetësore, Kaul thekson se boronicat janë të pasura me fibra, antioksidantë dhe lëndë të tjera ushqyese.

Janë të pasura me fibra

Boronicat janë një frut i tillë i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë në parandalimin e problemeve të tretjes si kapsllëku, ndërkohë që ndihmojnë në rregullimin e peshës.

Ata nuk kanë shumë kalori

Nga pikëpamja ushqimore, boronicat nuk kanë shumë kalori. Një filxhan me boronica të freskëta përmban rreth 84 kalori dhe është rreth 85 për qind ujë, duke i bërë ato një zgjedhje të shkëlqyer për këdo që përpiqet të humbasë kilogramë.

Kanë veti anti-inflamatore

Sasia e lartë e antocianinës, përbërësit përgjegjës për ngjyrën blu të manaferrave, kontribuon në vetitë anti-inflamatore të boronicave. Anthocyanins lehtësojnë simptomat e kushteve inflamatore si artriti dhe ndihmojnë në “përmirësimin e funksionit njohës, duke ndihmuar potencialisht në parandalimin e rënies njohëse të lidhur me moshën”, shpjegon Kaul.

Janë të pasura me antioksidantë

Përveç fibrave, boronicat janë të pasura edhe me antioksidantë. Për shkak të stresit ose zakoneve të këqija të jetesës, trupi lëshon radikale të lira, të njohura edhe si stresi oksidativ, i cili mund të çojë në një sërë problemesh kronike shëndetësore, raporton Health Shots.

Ato përmirësojnë funksionin kognitiv

Nutricionistja thekson se “boronicat janë të njohura për aftësinë e tyre për të përmirësuar funksionin njohës dhe mbajtjen e kujtesës. Përfshirja e boronicave në dietën tuaj të përditshme, ose të paktën konsumimi i shpeshtë i frutave, mund të kontribuojë në mirëqenien dhe vitalitetin e përgjithshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here