Speci i kuq djegës është përdorur prej mijëra vitesh kundër disa problemeve shëndetësore.

Këtu përfshihet urthi, kllapia, sëmundjet e stomakut, temperatura, problemet me tretjen, fytin, çrregullimet hormolane, të vjellat dhe bajamet.

Speci djegës dhe shëndeti i zemrës

Por speci djegës është tejet mirëbërës edhe për shëndetin e zemrës.

Konsumi i tij, sipas të dhënave të AgroWeb.org, ka ndikim të menjëhershëm në sistemin e qarkullimit të gjakut, enët e gjakut, arteriet dhe tensionin e gjakut.

 

 

Pjesa më e madhe e vlerave në fjalë i atribuohet kapsaicinës, një substancë që shkakton aspektin djegës të specit.

Kapsaicina ka një reputacion të shkëlqyer kundër dhimbjeve, madje përdoret nga industria farmaceutike për kremëra dhe tretësira kundër artritit.

 

Sa i përket shëndetit të zemrës, disa studime kanë sugjeruar se konsumi i rregullt i specit të kuq djegës ul tensionin e gjakut, kolesterolin dhe pengon trombozën.

Këto probleme mund të shkaktojnë atak në zemër.

Vlerat e tjera të specit djegës

Speci djegës është një burim i shkëlqyer i karotenoidëve, antioksidantë të fuqishëm që parandalojnë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, speci i kuq djegës përmban edhe sasi të larta të vitaminës A.

Dy lugë gjelle me spec të kuq djegës në variantin pluhur ofrojnë 47% të dozës së nevojshme ditore të vitaminës A.

Përveç saj, specat e kuq djegës janë një burim shumë i mirë i vitaminës E, C, B6, K, manganit dhe fibrës dietike.

Si ta përdorni specin e kuq djegës

Speci i kuq djegës mund të përdoret i thatë ose i freskët.

Ai mund të përdoret në salca të ndryshme, gatime me mish, supa dhe fasule.

Niveli i nxehtësisë së specit mund të minimizohet duke hequr disa prej farave.

Farat duhen hequr duke përdorur doreza dhe duke shmangur kontaktin me sytë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here