Lemza është normale. Kjo u ndodh pothuajse të gjithëve. Megjithatë, është shumë e bezdisshme sa herë që ju kap. Dhe nëse lemza nuk ulet shpejt, ato mund të bëhen të pakëndshme dhe madje të sikletshme. Ndonjëherë sa më i vendosur të jesh për ta hequr qafe, aq më shumë ai insiston.

 

Çfarë e shkakton lemzën?

 

Ekspertët nuk janë plotësisht të sigurt se i dinë të gjitha arsyet pse ndodh lemza, thotë mjekja Jennifer Boozer në Health. Ato në përgjithësi mund të çojnë në lemzë, gjëra që irritojnë diafragmën ose nervat e lidhur me diafragmën (të quajtur nervi frenik dhe pneumogastrik). Këto mund të kenë të bëjnë me ngrënien e shpejtë ose pirjen shumë shpejt, pijet e gazuara ose alkoolin, ose faktin që mund të jeni në ankth ose vërtet të emocionuar.

 

Disa kushte mjekësore, si refluksi, mund të jenë një shkaktar, ndërsa lemza mund të jetë një efekt anësor i disa ilaçeve. Një nga medikamentet më të njohura për lemzën janë benzodiazepinat, të cilat përdoren për trajtimin e ankthit.

Si të shpëtojmë nga lemza

Shumicën e kohës, lemza zhduket brenda pak minutash, thotë Dr. Boozer. Në mënyrë tipike, atëherë, nuk keni nevojë të bëni asgjë për ta hequr qafe atë, thjesht prisni. “Ndonjëherë injorimi i lemzës është gjëja më e mirë që mund të bëni,” thotë ai. “Zakonisht nuk zgjat shumë dhe zakonisht largohet vetë.”

Megjithatë, supozoni se keni lemzë gjatë një prezantimi në punë ose pak para takimit tuaj të parë. Cfare mund te besh; Trajtimet e menjëhershme (disa prej të cilave bëhen vetëm në shtëpi) përfshijnë:

Merrni frymë thellë, të ngadaltë

Pini ujë (akulli ju ndihmon më shumë)

Gargarë

Lëreni dikë ose diçka t’ju trembë

Kafshoni një limon

Mbajeni frymën për 5-10 sekonda

Tërhiqe gjuhën

Merrni frymë në një qese letre

Uluni dhe tërhiqni gjunjët në gjoks për një minutë

Vendosni një kompresë të ftohtë në fytyrën tuaj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here