6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KULTURË Si i kopjuan kinezët dy veprat shqiptare me shkronja ari dhe argjendi

Si i kopjuan kinezët dy veprat shqiptare me shkronja ari dhe argjendi

Përkundër një fushate të egër që kishte ndërmarrë regjimi komunist i Enver Hoxhës për shkatërrimin e objekteve fetare pas ndalimit të fesë më 1967, autoritetet shqiptare të kohës kishin kursyer kodikët e vjetër.

Sot, në Arkivin Qendror Shtetëror, përkatësisht në Fondin 488, ruhen 128 kodikë dhe fragmente. Ndër ta më të njohurit janë dy kodikët e Beratit, Codex Purpureus Beratinus dhe Codex Aureus Anthimi.

Këta dy kodikë, të cilët i takojnë shekullit të 6-të përkatësisht atij të 9-të, janë shkruar me germa të arta dhe të argjenda. Më 1971 të dy këta kodikë ishin dërguar në Republikën Popullore të Kinës për restaurim, ku siç tregon paleografi Sokol Çungapërveç restaurimit edhe janë kopjuar jo në kopje faksimile por në kopje që u përngjasojnë origjinalëve.

Se sa të çmuar janë këta dy kodikë dhe cila është vlera e tyre mund të kuptoni nga rrëfimi i arkivist helenist Sokol Çunga, dhënë për emisionin COSMO në KTV.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments