Kardiologët flasin rregullisht për efektet negative që ka ushqyerja e dobët në shëndetin e zemrës së pacientëve të tyre.
Dhe ndërsa kënaqjet e herëpashershme në disa ushqime jo shumë të shëndetshme janë të mira, konsumimi i tepërt mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, përcjell Fol Drejt.

Sipas Lifespan, kardiologët kanë përpiluar një listë të ushqimeve që nuk duhet t’i hamë për shëndetin e zemrës dhe gjithashtu i shmangin ato. Ato janë:

mish i kuq
proshutë, hot dog dhe produkte të tjera të mishit
patate të skuqura dhe ushqime të tjera të skuqura
pije të ëmbla, margarinë
drithëra dhe drithëra të tjera nga kutitë.
Ata thonë se këto ushqime përmbajnë sasi të larta të yndyrave të ngopura, kolesterolit dhe kripës, si dhe sheqerna të rafinuar. Të gjitha këto janë përbërës që janë të dëmshëm, në radhë të parë për shëndetin e zemrës sonë, por edhe për shumë organe të tjera të trupit.

Po kështu, hulumtimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë 17 deri në 21 për qind të kalorive nga sheqernat e shtuara kanë një rrezik 38 për qind më të lartë të vdekjes nga sëmundjet e zemrës në krahasim me ata që konsumojnë këto përbërës në mënyrë të moderuar./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here