""/

Sa më shumë njerëz të ndjekin ngjarjen, aq më shumë ajo ngjarje bëhet e rëndësishme për sa i përket imazhit dhe madje prestigjit. Disa stadiume janë në gjendje të mbajnë më shumë se 140,000 njerëz në të njëjtën kohë.

Image

Stadiumi Rungrado May Day – Pyongyang – Koreja e Veriut – Kapaciteti: 140,000 njerëz

I hapur në vitin 1989, stadiumi “May Day” është objekti më i madh në botë. Përveç pritjes së disa ndeshjeve të futbollit, stadiumi pret edhe gara atletike dhe “Festival i Arirang” një spektakël i vërtetë vjetor i organizuar nga regjimi.

Image

Camp Nou – Barcelona – Spanjë – Kapaciteti: 99.000 persona

Stadiumi i Barcelonës është padyshim më i madhi në Evropë për sa i përket frekuentimit. Është gjithashtu një nga më modernet dhe një nga më të pasurit në histori në të gjithë futbollin botëror. I hapur në vitin 1957, ai ka pësuar disa rinovime gjatë viteve që e kanë bërë atë që është tani.

Image

Stadiumi i Parë i Bankës Kombëtare – Johanesburg – Afrika e Jugut – Kapaciteti: 94,000 njerëz

I ndërtuar në një zonë urbane të Johanesburgut, ai quhet edhe “Qyteti i Futbollit”. Stadiumi gjithashtu pret ndeshje kombëtare futbolli dhe regbi dhe quhet “The Calabash” për shkak të formës së tij të ngjashme me një tenxhere tipike afrikane.

Image

“The Rose Bowl” – Pasadena – SHBA – Kapaciteti: 92.500 mijë njerëz

Në këtë stadium u luajtën lojëra futbolli deri në vitin 2003, duke përfshirë edhe Kupën e Botës 1994. E hapur në vitin 1923, deri më sot ai i është kushtuar ekskluzivisht futbollit amerikan, universitar dhe atij profesionist.

Image

Wembley – Londër – Angli – Kapaciteti: 90.000 persona

Wembley një nga objektet më të famshme dhe më prestigjioze në botë i lindur në vitin 2007 në hirin e “Wembley të vjetër”, është stadiumi i dytë më i madh në të gjithë Evropën.

Image

Azteca – Mexico City – Kapaciteti: 87,500

Ky stadium do të mbetet në historinë e futbollit për pritjen e “ndeshjes së shekullit”, domethënë gjysmëfinalen e Kupës së Botës 1970 në Meksikë midis Italisë dhe Gjermanisë Perëndimore, e cila përfundoi 4-3 ndaj Azzurrit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here