Është një konsensus i njohur se çaji është i mirë për shëndetin tuaj, shëndetin tim dhe shëndetin e të gjithëve.

Çaji ka shumë më shumë aspekte të shëndetshme se sa mund të përfshihen brenda një qese të vogël të çajit. Në fakt, qeskat me çaj të përdorura mund të shërbejnë si mjete shumë të dobishme në jetë. Jo vetëm për shëndetin tuaj, por gjithashtu edhe për vetëvlerësimin tuaj të përgjithshëm.

Duke marrë një vështrim në këto ide interesante që do t’ju ndihmojë të kuptoni madhësinë e çajit dhe vetitë e tij magjike.

T’jemi të qartë…

Qeskat me çaj të përdorura, sa do të shëmtuar që mund të duken, mund të jenë mjete të mëdha për puçrra fytyre tek adoleshentët. Aknet që në thelb janë prodhimi i tepërt yndyror, mund të pastrohen dhe largohen me shtrydhje të një qeske me çaj të përdorur, mundësisht nga të mbeturat e çajit të gjelbër. Qeska me çaj të gjelbër vepron si një pastrues dhe fshin dhe largon njomat e tepërta natyrore (yndyror) duke i dhënë lëkurës tuaj një pamje të re dhe të pastër. Kjo në masë të madhe zvogëlon shanset për puçrra në fytyre tek adoleshentët.

Pezmatimi i gojës

Qeskat me çaj të përdorura bëjnë mrekulli duke vepruar si një antiseptik për zvogëlim dhe pastrim brenda gojës. Pronat e antioksidantit të çajit thjesht nuk mund të durojë me mikrobet nga shkurtimet dhe ngjashëm. Pezmatimet e gojës zhduken, qeskat me çaj kanë nevojë për të gjithë hapësirën që mund ta kenë për ta pastruar gojën e ndyrë.

Heqja e skuqjes

Nëse e gjeni veten tuaj duke u stresuar për sytë e kuq, thjesht qetësohuni. Është një fakt i thjeshtë që qeskat me çaj të përdorura janë shumë të mira për të shpëtuar nga sytë vjetër të kuq. Krejt çka duhet është një qeskë me çaj të ftohtë, ta vëmë në sy për 2 minuta. Do të keni sy ri, të freskët dhe të pastër!

Mbajtja e pastërtisë

Qeskat me çaj të përdorura shërbejë edhe si mjete pastrimi. Përdorini ato për pastrimin e pasqyrave, tavolinave dhe objekteve të tjera që kanë pamje të zymtë. Ju mund të habiteni se sa mirë këto mjete e bëjnë punën për ju. Harrojeni rrobat dhe sfungjerët, qeskat me çaj të përdorura janë zgjidhja!

Marinadë

Nëse keni probleme me të thatë, mish të regjur kur gatuani, atëherë ju do të duhet të përpiqeni dhe përdoreni qeskat me çaj. Qeskat me çaj të përdorura funksionojnë mjaft mirë si mjet marinade. Jo vetëm që zbusin mishin, por gjithashtu i shtojnë një aromë të pasur dhe të shijshëm.

Lehtësojnë djegiet!

Qeskat me çaj të përdorura, të vendosura direkt në zonën problematike, mund të lehtësojnë djegiet. Kjo funksionon kryesisht për viktimat e djegies nga dielli, dhe çaj i zi duket të jetë forma më e suksesshme në këtë drejtim.

Freskimi

Nëse ju keni qenë ndonjëherë viktimë e rrobave te mykura apo këpucëve me erë të keqe, atëherë ju ndoshta shikoni pa u lodhur për të gjetur zgjidhjen e këtij problemi. E pra, s’ke çka lodhesh me shumë, qeskat me çaj janë zgjidhja më të mirë. Për një pastrim me të mirë, varni qeskat me çaj të përdorur në qoshe. Për këpucë me erë të keqe, vendosni qeskat me çaj të përdorura në shputë dhe largoni ato para se t’i veshin prapë.

Qeskat për kopshtin

Mënyrë më interesante për të përdorur qeskat me çaj është sjellja e një jetë të re në botë, seriozisht! Për ata që dashurojnë kopshtin, të cilët janë gjithmonë me sy hapur për të gjetur mënyra për ta zgjeruar, më në fund ja një përfitim shtesë. Ju mund të përdorni qeskat me çaj direkt në tokën e përbërë ose t’i fusni ato dhe t’i ujitni bimët me serum. Çaji është i njohur për shmangien e krimbave nga rrënjët dhe për zgjerimin e tokës.

Zgjedhjet e çajit!

Përpara se të provoni këto këshilla, sigurohuni që ju e dini se me çfarë lloji të çajit keni të bëni, do t’iu duhet të investoni në çaj pa-toksinë. Ka dy lloje themelore të çajit pa-toksinë për të zgjedhur: çaji organik dhe versionet konvencionale. Secili lloj i çajit funksionon ndryshe dhe ju do të duhet ta dini se çfarë shtues do të funksionojnë për dhe kundër jush në përpjekjen tuaj për të përmirësuar jetën. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here