Shkencëtarët po hetojnë kërcënimin e mushkonjave në Skoci, pasi Franca dha alarmin për llojin e tigrave aziatikë.

Mushkonjat po fluturojnë drejt veriut në vazhdën e ngrohjes globale.

Shkencëtarët kanë gjurmuar përhapjen e këtij insekti të bezdisshëm, që mbart sëmundje në të gjithë Evropën për vite me radhë, por ndikimet shëndetësore për njerëzit janë ende të paqarta.

Tani studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar po fillojnë një projekt të madh për të vlerësuar rrezikun e sëmundjeve të shkaktuara nga mushkonjat në Skoci sipas skenarëve aktualë dhe të ardhshëm të ndryshimeve klimatike.

Mushkonjat tigër aziatike po përhapen në temperatura më të nxehta

Mushkonjat tigër aziatike janë bartëse famëkeqe të sëmundjeve serioze, duke përfshirë ethet e dengës, Chikungunya, Nili Perëndimor dhe Zika.

Ndryshimi i klimës do të thotë se kjo specie shumë pushtuese po lulëzon në të gjithë vendet e Mesdheut. Ata pritet të vendosen në të gjithë Anglinë dhe Uellsin në dekadat e ardhshme.

Të mos harrojmë se mushkonjat janë krijesa më vdekjeprurëse në botë, duke vrarë një milion njerëz në vit nga sëmundjet që transmetojnë.

Me origjinë nga Azia Juglindore, mushkonja tigër aziatike, e njohur si Aedes albopictus, është e zezë me shenja të bardha argjendtë dhe më e vogël se mushkonja e zakonshme e shtëpisë – e gjatë midis dy dhe dhjetë milimetra.

Kjo e bën atë më të heshtur – dhe të poshtër. Ndryshe nga shumë lloje të tjera të mushkonjave, tigri aziatik gjithashtu kafshon zakonisht gjatë ditës.

Franca ka dhënë alarmin për sa i përket mushkonjave tigër që tashmë tani gjenden në më shumë se gjysmën e Francës. Raporti A2020 nga parlamenti francez paralajmëroi se përhapja e tyre përbën “një rrezik të madh për shëndetin” për dekadat e ardhshme.

Mushkonjat tigër aziatike janë tashmë një problem i madh në jug të vendit, saqë autoritetet lokale nisën një eksperiment tre-vjeçar për t’i kapur ato.

Ja si funksionon. Femrat tërhiqen nga një enë e mbushur me ujë të quajtur Vectrap, në të cilën një ekran i pengon ato të vendosin vezët e tyre dhe muret ngjitëse i pengojnë ato të shpëtojnë. Kjo i lejon shkencëtarët t’i kapin ato përpara se të mund të riprodhohen.

Iniciativa si këto zakonisht mbështeten në pjesëmarrjen e vendasve për të vendosur kurthe dhe për të raportuar pamjet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here