Yndyra dietike është një temë shumë interesante. Ju mund të mos dëgjoni shumë njerëz që thonë se duan më shumë yndyrë, por trupi ynë ka nevojë për yndyrë për të funksionuar siç duhet.

Yndyra është një nga tre makronutrientët, së bashku me proteinat dhe karbohidratet, që na duhen për të mbijetuar, shpjegojnë nutricionistët. Edhe pse shëndeti ynë do të rrezikohet nëse nuk hamë mjaftueshëm yndyrë, nga ana tjetër, konsumimi i tepërt i yndyrës mund të sjellë edhe disa pasoja të padëshiruara.

“Për një shëndet të mirë, ne duhet të balancojmë makronutrientët. “Unë gjithmonë i inkurajoj klientët e mi që të konsumojnë mjaftueshëm yndyrë, karbohidrate dhe proteina në çdo vakt”, thotë dietologia e regjistruar Jessica Jones.

“Burimet e pasura me lëndë ushqyese të yndyrës dietike si arrat, farat, peshku yndyror dhe avokado mund të kenë efekte pozitive në shëndetin e përgjithshëm. “Yndyrnat janë thelbësore për të siguruar energji dhe për të ndihmuar përthithjen e vitaminave të tretshme në yndyrë”.

Megjithatë, ashtu si shumë gjëra si puna, stërvitja, kënaqësia e njerëzve dhe gjëra të tjera të mira, edhe yndyrnat e mira mund të jenë të këqija për ju në tepricë. Të rriturit duhet të kufizojnë kaloritë e tyre totale nga yndyra dhe vaji në 20 deri në 35 për qind të marrjes së tyre ditore të kalorive, thonë dietologët, ndërsa yndyrat e ngopura duhet të përbëjnë vetëm rreth 10 për qind ose më pak të kalorive të tyre ditore, raporton Eat This.

Por çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tonë nëse hamë shumë yndyrë? Siç shpjegojnë ekspertët, mund të ndodhin ndryshimet e mëposhtme:

kolesterol të ngritur

duke shtuar në peshë

duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut

duke rritur rrezikun e sulmit në zemër

sëmundjet e mëlçisë

diabetit

ndryshon me tretjen

duke rritur rrezikun e kancerit

dobësimi i funksioneve njohëse.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here