Trupi i një të rrituri përbëhet nga uji 50% deri 60%. Ky lëng është thelbësor për shëndetin dhe është i rëndësishëm që trupi ynë të funksionojë siç duhet. Por, si duhet ta pini atë – të ftohtë apo të ngrohtë dhe cili është më i mirë?

Shumica prej nesh kanë tendencë të zgjedhin një gotë ujë të ftohtë, veçanërisht gjatë motit të nxehtë. Por, në të vërtetë, është uji i ngrohtë që vërtetohet të jetë shumë më i dobishëm për shëndetin.Këto janë të mirat dhe të këqijat e secilit prej tyre:

UJI I FTOHTË

Uji i ftohtë është rreth 7°C deri në 21°C. Na shijon, veçanërisht në një ditë të nxehtë vere. Ndërsa pimë një gotë ujë të ftohtë, duke shtuar pak akull në të, ndihemi të rigjallëruar. Sidoqoftë, është zbuluar se njerëzit pësojnë shumë efekte anësore kur pinë ujë të ftohtë.

1. Mund të shqetësojë aparatin tretës

Teksa konsumoni ujë të ftohtë, enët e gjakut tkurren, gjë që pengon aftësitë tretëse. Mund të shkaktojë shqetësime në stomak, dhimbje barku dhe kapsllëk.

2. Kursen energji

Trupi juaj përdor energji shtesë për të ngrohur ujin e ftohtë në mënyrë që të krijojë temperaturën mesatare. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të pini ujë me akull nëse nuk doni të ndiheni të rraskapitur dhe të paaftë për të kryer detyrat e përditshme.

3. Ngadalëson rrahjet e zemrës

Uji i ftohtë stimulon nervin vagus, i cili përbën një pjesë të rëndësishme të sistemit nervor autonom të trupit. Temperatura e ulët e ujit vepron si një stimul për nervin vagus për të ulur rrahjet e zemrës.

4. Krijon mukus në trupin tuaj

Pirja e ujit të ftohtë bën që mukoza në trupin tuaj të zgjerohet. Sistemi juaj imunitar përkeqësohet dhe ai mund të çojë në shumë rrethana të pakëndshme – nga një hundë që rrjedh deri në sëmundje të rënda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here