Mësoni të bëni vetë “ilaçin” tuaj për dhimbjen e fytit. Megjithatë, mbani mend se nëse simptomat nuk zhduken pas disa ditësh, duhet të shkoni te mjeku. Nëse ngjirja e zërit dhe dhimbja shoqërohen me temperaturë të lartë dhe dhimbje barku, mos prisni, por kontaktoni menjëherë mjekun tuaj të zgjedhur. Këto mund të jenë simptoma të një sëmundjeje të rëndë!

“Shërimet” natyrale për dhimbjet e fytit

Larja me sode

Shpërndani një lugë çaji sodë buke në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë. Gargarë 3 ose 4 herë në ditë. Bëni atë butësisht dhe mjaft shkurt. Soda e bukës ka një efekt anti-edematoz dhe anti-inflamator.

Qumësht me qepë

Thërrmoni 2 thelpinj hudhër. Hidheni në një gotë qumësht të ngrohtë, por jo të nxehtë. Pini një herë në ditë. Hudhra ka një efekt antiviral dhe qumështi mbulon mukozën e fytit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here