Stresi mund të ndikojë në emocionet tona, trupin tonë dhe mënyrën se si sillemi, në mënyra të ndryshme. Ndonjëherë, kur jemi të stresuar, mund të jemi në gjendje ta tregojmë menjëherë. Por në raste të tjera, ne mund të vazhdojmë pa i njohur shenjat.

Nëse jeni të përfshirë në një peridhë tepër stresuese do të jeni: i nevrikosur, i zemëruar, i padurueshëm ose i plagosur, i mbingarkuar ose i mbingarkuar, i shqetësuar, nervoz ose i frikësuar

Ndiheni në pamundësi për të shijuar veten, sikur po bini në depression, papritur humbet interesin për jetën, ngadal humb sensin e humorit, të kap një ndjenjë frike.

Problemet ekzistuese të shëndetit mendor sa vin e përkeqësohen.

Disa njerëz që kalojnë stres të rëndë mund të përjetojnë ndjenja vetëvrasëse. Kjo mund të jetë shumë shqetësuese.

Shenjat fizike të stresit

Hormonet që trupi ynë prodhon për t’iu përgjigjur situatave stresuese mund të kenë shumë efekte fizike. Këto efekte mund të përfshijnë: vështirësi në frymëmarrje, sulmet e panikut, pamje e turbullt ose sy të lënduar, probleme me gjumin, lodhja, dhimbje muskulore dhe dhimbje koke, dhimbje gjoksi dhe presion të lartë të gjakut, kapsllëk ose diarre, ndjeheni të sëmurë, marramendje ose të fikët, shtim i papritur ose humbje peshe, zhvillimi i skuqjeve ose kruajtjes së lëkurës, djersitje, ndryshime në menstruacionet ose ciklin tuaj menstrual.

Kini kujdes nëse dikush pranë ose vetë ju keni këto sjellje jeni patjetër në një gjendje stresuese:

e ka të vështirë të marrësh vendime; e pamundur për të patur një përqëndrim maksimal; në pamundësi për të kujtuar gjërat ;shqetësohen vazhdimisht ose kanë ndjenja frike ;kafshojnë thonjtë ;bluani dhëmbët ose shtrëngojnë nofullën ;humbja e interesit për seksin ose pamundësia për të shijuar seksin ;han ose shumë ose shumë pak ;pin duhan, përdorin droga rekreative ose pinë alkool më shumë se zakonisht.

Linku: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/stress/signs-and-symptoms-of-stress/

Burimi i fotos: freepik.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here