6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Dilni urgjent nga deti nëse shihni këto dallgë!

Dilni urgjent nga deti nëse shihni këto dallgë!

Me afrimin e shpejtë të verës, shumë prej nesh priren të shkojnë drejt plazhit, veçanërisht për të shijuar detin. Por pak prej nesh e dinë se ekziston një fenomen ujor që në dukje është i lezetshëm, megjithatë është shumë i rrezikshëm. Bëhet fjalë për ‘valët katrore’, të cilat sapo t’i shihni duhet të dilni menjëherë nga uji.

I njohur gjithashtu si ‘ndërqendrimi i deteve’ modeli i valës ndodh kur dy kushte të veçanta të motit përplasen ndërsa lëvizin në drejtime të ndryshme.

Pra, nëse jeni kapur në mes të një ‘ndërkryqi deti’, mund të gjeni dy grupe valësh që përplasen në ju njëkohësisht. Kjo, siç mund ta imagjinoni, është goxha e tmerrshme. Gjithashtu, një studim ka zbuluar se kjo gjendje e detit është në të vërtetë mjaft e zakonshme.

Mirëpo, shumë persona e kanë kundërshtuar këtë fenomen përmes komenteve.

“Unë kam qenë në ekipin e sërfit në shkollë të mesme dhe kam kaluar shumë kohë në oqean, në fakt këto nuk ishin shumë të rralla. Ishte shumë e zakonshme”, ka komentuar ndër të tjera dikush.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments