6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Pse nuk duhet t’i lyeni thonjtë e fëmijës tuaj me manikyr

Pse nuk duhet t’i lyeni thonjtë e fëmijës tuaj me manikyr

Vajzat i shikojnë nënat në moshë të re, kështu që shpesh imitojnë grimin ose manikyrin e thonjve të tyre.

Kjo mund të duket argëtuese por nëse bëhet një zakon i përditshëm mund të jetë një problem. Të gjithë e dinë se sa i dëmshëm është make up-i për lëkurën e ndjeshme të fëmijëve.

Modelja thotë se bënë marrëdhënie deri në alivanosje me burrin – Gazeta Ex…
Manikyrët përmbajnë një numër të madh kimikatesh të dëmshme që mund të çojnë në dehidratim dhe dëmtim të thonjve, dermatit kontakti alergjik dhe ndryshime në ngjyrën natyrale të thonjve. Hulumtimet kanë treguar se disa alergjenë në manikyrin e thonjve mund të përbëjnë një rrezik të madh për fëmijët.

Më së miri do të ishte që këta alergjenë dhe preparate që i përmbajnë t’i mbani larg nga duart e fëmijëve. Gjithashtu, nëse jeni duke lyer thonjtë e vajzës suaj në një rast të veçantë, mos përdorni aceton për t’i hequr manikyrin më vonë. Është një preparat jashtëzakonisht i fortë që mund të dëmtojë thonjtë e tyre. /abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments