6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Antropologët: Truri i njeriut modern e ka origjinën në Afrikë 1.7 milionë...

Antropologët: Truri i njeriut modern e ka origjinën në Afrikë 1.7 milionë vjet më parë

Njerëzit modernë janë thelbësisht të ndryshëm nga të afërmit tanë më të afërt të gjallë, majmunët e mëdhenj: ne jetojmë në tokë, ecim me dy këmbë dhe kemi një tru shumë më të madh.

Popullatat e para të gjinisë Homosapiens u shfaqën në Afrikë rreth 2.5 milion vjet më parë.

Ata tashmë po ecnin drejt, por truri i tyre ishte vetëm gjysma e madhësisë së njerëzve të sotëm.

Këto popullata më të hershme të Homosapiensit në Afrikë kishin tru primitiv si majmuni – ashtu si paraardhësit e tyre të zhdukur, Australopithecus.

Pra, kur dhe ku evoluoi truri tipik i njeriut?

Krahasimet me CT të kafkës zbulojnë strukturat moderne të trurit

Një ekip ndërkombëtar i udhëhequr nga Christoph Zolikofer dhe Marcia Ponce de Leon nga Departamenti i Antropologjisë në Universitetin e Cyrihut – UZH tani ka arritur t’u përgjigjet këtyre pyetjeve.

Si i krijon truri ynë ëndrrat?

“Analizat tona sugjerojnë se strukturat moderne të trurit të njeriut u shfaqën vetëm 1,5 deri në 1,7 milionë vjet më parë në popullsinë e homoseksualëve afrikanë”, thotë Zollikofer.

Studiuesit përdorën tomografinë e kompjuterizuar për të ekzaminuar kafkat e fosileve homo që jetonin në Afrikë dhe Azi rreth një milion deri në dy milion vjet më parë.

Ata më pas krahasuan të dhënat fosile me të dhënat e referencës së majmunëve të mëdhenj dhe njerëzve, raporton Science.

Lexo më shumë A e dini se çfarë pinin ilirët?
Përveç madhësisë, truri i njeriut ndryshon nga truri i majmunëve të mëdhenj, veçanërisht në vendndodhjen dhe organizimin e zonave të caktuara të trurit.

“Karakteristikat tipike për njerëzit janë kryesisht ato rajone në lobin frontal që janë përgjegjëse për planifikimin dhe ekzekutimin e modeleve komplekse të mendimit dhe veprimit, dhe në fund të fundit për gjuhën,” vëren autorja e studimit Marcia Ponce de Leon.

Meqenëse këto zona janë dukshëm më të mëdha në trurin e njeriut, rajonet fqinje të trurit kanë lëvizur përpara.

Truri tipik i njeriut u përhap me shpejtësi nga Afrika në Azi

Popullatat e para të gjinisë Homosapiens jashtë Afrikës, në Gjeorgjinë e sotme, kishin tru që ishte po aq primitiv sa kushërinjtë e tyre afrikanë.

Nga kjo rrjedh se truri i njerëzve atje nuk u bë veçanërisht i madh ose veçanërisht modern deri rreth 1.7 milion vjet më parë.

Megjithatë, njerëzit atje ishin mjaft të aftë të bënin mjete të shumta, të përshtateshin me kushtet e reja mjedisore të Euroazisë, të zhvillonin burime ushqimore për kafshët dhe të kujdeseshin për anëtarët e grupit që kishin nevojë për ndihmë.

Gjatë kësaj periudhe, kulturat në Afrikë u bënë më komplekse dhe të ndryshme, siç dëshmohet nga zbulimi i llojeve të ndryshme të veglave prej guri.

Lexo më shumë Kinë/ Makina e parë hibride fluturuese gati në 2025
Studiuesit besojnë se evolucioni biologjik dhe kulturor janë ndoshta të ndërvarura.

“Ndoshta format më të hershme të gjuhës njerëzore u zhvilluan gjatë kësaj periudhe,” thotë antropologu Ponce de Leon.

Fosilet e gjetura në Java ofrojnë dëshmi se popullatat e reja ishin jashtëzakonisht të suksesshme: menjëherë pas shfaqjes së tyre të parë në Afrikë, ato ishin përhapur tashmë në Azinë Juglindore.

Gjurmët e trurit në kafkat fosile zbulojnë evolucionin e njerëzve

Teoritë e mëparshme kanë pasur pak mbështetje për shkak të mungesës së të dhënave të besueshme.

“Problemi është se truri i të parëve tanë nuk është ruajtur si fosile.

“Strukturat e trurit të tyre mund të konkludohen vetëm në bazë të përshtypjeve që lënë palosjet dhe brazdat në sipërfaqet e brendshme të kafkave fosile”, thotë drejtuesi i studimit, Zolikofer.

Meqenëse këto gjurmë ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga individi në individ, nuk ka qenë e mundur të përcaktohet qartë deri më tani nëse një homo fosil i veçantë kishte një tru më shumë si majmuni apo njeriu.

Duke përdorur analizën e tomografisë së kompjuterizuar të një sërë kafkash fosile, studiuesit tani kanë arritur të kapërcejnë këtë hendek për herë të parë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments