Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjeve dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë njerëz që vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare çdo vit.

Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundjet ishemike të zemrës (sulmi në zemër) dhe goditja në tru.

Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët e rrezikut si duhani, dieta e dobët dhe aktiviteti i pamjaftueshëm fizik, deri në 80% të vdekjeve të parakohshme.

Edhe pse simptomat e një ataku kardiak mund të jenë të theksuara dhe të qarta, veçanërisht te meshkujt, ndonjëherë trupi ofron të dhëna më të ndërlikuara për të treguar se diçka nuk është në rregull me zemrën.

Këtu janë disa nga simptomat, por duhet të keni parasysh se këto simptoma mund të tregojnë një sërë sëmundjesh të tjera apo lodhje të trupit, në mënyrë që diagnozën e saktë ta bëjë vetëm mjeku.

Ndihesh shumë i lodhur

Lodhja është e ngjashme me atë të gripit, me ndryshimin se nuk ndalet kurrë.

“Shumë gra e injorojnë këtë simptomë sepse supozojnë se nuk kanë nevojë t’i kushtojnë vëmendje të veçantë dhe se është kalimtare,” tha Suzanne Steinbaum, një kardiologe në Institutin e Sistemit Kardiovaskular në Spitalin Lenox Hill në qytetin e Nju Jorkut për Health.

Ajo shpjegon se lodhja ndodh si rezultat i mungesës së oksigjenit.

“Zemra lufton dhe sforcohet për të dhënë oksigjen në trup. Nëse kjo është e vetmja simptomë që keni, mos arrini menjëherë në përfundimin se keni probleme me zemrën”, shton ajo.

Këmbët tuaja janë të fryra

Këmbët e fryra mund të jenë një shenjë e dështimit të zemrës, një gjendje kronike në të cilën zemra pompon gjak në mënyrë joefikase.

“Enjtja mund të ndodhë edhe kur valvula e zemrës nuk mbyllet normalisht”, tha Michael Miller, pranë Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Maryland.

Miller gjithashtu thekson se ënjtja mund të shkaktohet edhe nga disa ilaçe për presionin e gjakut dhe diabetin.

“Ënjtja e këmbëve e lidhur me zemrën zakonisht shoqërohet me simptoma të tjera që përfshijnë gulçim dhe/ose lodhje”, tha Miller. Nëse keni këto simptoma, sigurohuni që të shihni një mjek.

Ju ndjeni dhimbje ekstreme kur ecni

Nëse muskujt e kofshës dhe të këmbës ngërthejnë ndërsa ngjiteni, ecni ose lëvizni dhe ndiheni më mirë kur jeni në pushim, mos ia atribuoni këtë moshës (nëse jeni më i vjetër) pasi kjo mund të jetë një shenjë e grumbullimit të pllakave në arteriet tuaja (arteria periferike sëmundje).

Është një gjendje që zhvillohet gradualisht, derisa ngushtimi i enëve të gjakut çon në dhimbje dhe ngërçe të shkaktuara nga mungesa e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit. Miller thotë se gjendja lidhet me një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës, por edhe se po trajtohet me shumë sukses.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here