6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Loja që na bën trupi sa herë ndezim një cigare

Loja që na bën trupi sa herë ndezim një cigare

Tymi i duhanit përmban deri në 4 mijë substanca kimike, ku më të dëmshme për organizmin klasifikohen katrani, monoksidi i karbonit dhe nikotina.

Nikotina si alkaloid natyral, e pranishme 2 deri në 8% te duhani, përveçse përmban doza helmuese, krijon varësi për përdoruesit!

Stimulon çlirimin e dopaminës në Sistemin Nervor Qendror dhe adrenalinës nga gjendra mbiveshkore. Për aq kohë sa konsumon duhan, ky i fundit stimulon mendjen dhe trupin, por menjëherë më pas humori përkeqësohet, duke e nxitur kështu duhanpirësin të ndezë cigaren e radhës për të shijuar sërish emocionet pozitive.

Lexo më shumë Shkencëtarët amerikanë e lidhin shpërthimin e Hepatitit A me luleshtrydhet
Përveç varësisë farmakologjike nga nikotina, duhanpirësi krijon edhe një varësi psikologjike.Kur ndalon pirjen e duhanit, manifestohen gjendje si:• nervozizëm, zemërim, ankth;• dëshirë e pakuptueshme për të pirë duhan;• vështirësi në përqëndrim deri edhe pagjumësi.Disa nga dëmet e duhanpirjes që shfaqen në aparatin e frymëmarrjes janë:• irritim,• mukus i shtuar,• bronkit akut,


• më pas bronkit kronik dhe emfizemë pulmonare.

Nuk përjashtohet edhe mundësia për infeksione në rrugët e frymëmarrjes dhe astmë.

Kujtojmë se pirja e duhanit shton rrezikun për lloje të ndryshme të kancerit ku më të ekspozuara janë rrugët e frymëmarrjes.

Lexo më shumë Shkencëtarët amerikanë e lidhin shpërthimin e Hepatitit A me luleshtrydhet
Te duhanpirësit rreziku për kancer të mushkërive është 20 herë më i lartë se te personat joduhanpirës. I lartë edhe rreziku për kancer në veshka dhe në fshikëzën e urinës, duke qenë se substancat kancerogjene të duhanit eliminohen nga veshkat dhe dalin nga fshikëza me anë të urinës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments