6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Pema familjare më e vjetër në botë e krijuar nga ADN-ja

Pema familjare më e vjetër në botë e krijuar nga ADN-ja

Shkencëtarët kanë përpiluar pemën familjare më të vjetër në botë nga kockat njerëzore të varrosura në një varr 5700-vjeçar në Cotswolds, Britani.

Analiza e ADN-së nga të varrosurit zbuloi se njerëzit e varrosur aty ishin nga pesë breza të vazhdueshëm të një familjeje të gjerë.

Shumica e atyre që u gjetën në varr e kishin prejardhjen nga katër gra që të gjitha kishin fëmijë me të njëjtin burrë.

E drejta për të përdorur atë zonë bazohej në prejardhjen nga një burrë.

Por njerëzit u varrosën në pjesë të ndryshme të varrezës bazuar në gruan e gjeneratës së parë nga e kishin prejardhjen, shkruan BBC.

Kjo sugjeron që gratë e gjeneratës së parë kishin një vend të rëndësishëm shoqëror në kujtimet e këtij komuniteti.

Kjo u konsiderua e rëndësishme për shkencëtarët pasi thanë se lloje të tilla varrezash mund të tregojnë se si ka funksionuar familja në të kaluarën.

Varri daton në një periudhë të rëndësishme menjëherë pasi bujqësia u prezantua në Britani nga njerëz, paraardhësit e të cilëve – disa mijëra vjet më parë – ishin përhapur në Evropë nga Anadolli (Turqia moderne) dhe Egjeu. Puna do t’i ndihmojë studiuesit të kuptojnë dinamikën e familjes mes këtyre njerëzve të epokës së gurit dhe të mësojnë më shumë për kulturën e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments