Ju mund të keni dëgjuar për përfitimet e lyerjes së qepës në këmbë ose mjaltit në gjoks për të ndihmuar në shërimin e një ftohjeje.

Në fakt, ka shumë ilaçe natyrale që funksionojnë jo vetëm nga brenda, nëpërmjet gëlltitjes së përbërësve, por edhe nga jashtë për të kuruar probleme të ndryshme shëndetësore. Sigurisht, hudhra, antibiotiku më i fuqishëm i natyrës, nuk mund të jetë përjashtim.

Përdorimi i hudhrës

  • Hudhra përdoret tradicionalisht për të trajtuar aknet, infeksionet mykotike të lëkurës dhe gripin duke vepruar si një antibiotik, antifungal dhe antiviral.
  • Kur merret nga goja, hudhra ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut në kapilarët e vegjël të lëkurës, forcon sistemin imunitar, mbron nga dëmtimi UV dhe mund të ndihmojë në trajtimin e kancerit.
  • Kur aplikohet në mënyrë topike në lëkurë, hudhra trajton psoriazën, alopecinë gjiroide, kallot e lëkurës, viruset dhe kërpudhat dhe leishmaniozën. Gjithashtu redukton cikatrat e keloidit, nxit shërimin e plagëve dhe parandalon plakjen e lëkurës.
  • Përveç kësaj, dy studime kanë zbuluar se përdorimi lokal i hudhrës është 100% efektiv në trajtimin e lythave. Ndryshe nga trajtimet e tjera për lythat, hudhra nuk ka efekte anësore të dëmshme.

Si ta përdorni dhe ta aplikoni atë

Fillimisht, fërkojeni hudhrën në një zonë të vogël të lëkurës tuaj për të parë nëse lëkura juaj është e ndjeshme ndaj saj.

Për plagët ose skuqjen: Për ta përdorur atë në mënyrë topike, shtypni thelpinjtë e një hudhre organike dhe aplikojeni pastën direkt në plagë ose skuqje. Mbuloni plagën me garzë dhe shirit mjekësor. Sasia e pulpës varet nga sa e madhe është plaga.

Kur bëni dush, hiqni garzën dhe kur zona të jetë tharë, vendosni përsëri pastën e hudhrës me fashë. Përsëriteni çdo ditë për 2 javë derisa plaga juaj të shërohet plotësisht.

Për Lythat: Për të përdorur pastën e hudhrës për lythat, përzieni atë me vaj ulliri ose vaj kokosi dhe aplikojeni çdo ditë për 3-4 javë (3).

Për psoriazën ose ekzemën: Kur bëhet fjalë për psoriazën ose ekzemën, shtoni disa thelpinj hudhër të freskët në një sasi vaj ulliri ose vaj kokosi për 24-48 orë. Hudhra lëshon përbërësit e saj aktivë në vajra. Pasi vaji të jetë gati, aplikojeni në lëkurë dhe mbulojeni zonën me një shirit mjekësor të përforcuar ose garzë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here