6.1 C
Pristina
Friday, July 1, 2022
Home SHKENCË/TECH Motorola paralajmëron ardhjen e telefonit të ri të menqur me kamerë prej...

Motorola paralajmëron ardhjen e telefonit të ri të menqur me kamerë prej 200 megapikselë

Motorola përmes një “tejzeri” ka paralajmëruar ardhjen e një telefonit të ri të mençur, i cili do të ketë kamerë mjaft të fuqishme prej 200 megapikselë.

Menaxheri i përgjithshëm i kompanisë Lenovo që është në pronësi të Motorola, në rrjetin social Weibo ka publikuar një “tejzer” që paralajmëron ardhjen e pajisjes së re që ka një kamerë të sofistikuar, transmeton Telegrafi.

Me këtë paralajmëron epokën e re sa i përket fotografive të shkrepura me telefonat e mençur. Megjithatë në këtë postim nuk zbulohen specifikat e mundshme, por paralajmërohet sensori prej 200 MP. Do të mund të ishte ai i Samsung ISOCECC HP1 që fillimisht ishte paralajmëruar gjatë vjeshtës së vitit të kaluar.

E pavarësisht se sensorët e mëdhenj janë diçka pozitive, sërish nuk duhet harruar se për një fotografi cilësore duhet pasur shumë megapikselë. Telefonat e ri të Motorola përfshirë Edge+ kanë pasur probleme me fotografim kur kishte më pak ndriçim – e si pasojë e kësaj realizoheshin fotografi jo edhe aq të qarta.

Ndërkaq ISOCELL HP1 përkrah teknikën 16x të riprodhimit të pikselëve që nënkupton se i lejon sensorët prej 200 MP të shkrepin fotografi prej 12.5 MP që janë më të qarta. Mediat të caktuara raportojnë se telefoni i ri mund të quhet Frontier. Aty do të jetë edhe procesori Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ekrani 6.7-inç OLED me frekuencë freskimi prej 144 Hz dhe mbushësi i shpejtë prej 125W. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Apollonia është qytet grek”/ Akademiku Baçe: Shqiptarët s’kanë gjak 100% të pastër

Akademiku Apollon Baçe, thotë se në një libër që ia dedikon gjyshit, kujton se ai i mësoi se fjala komb shkruhet me...

Teknologjia e re ushtarake izraelite – forcat speciale mund të shohin edhe përmes mureve

Teknologjia e re ushtarake izraelite u jep mundësinë forcave speciale të zbulojnë objekte dhe njerëz edhe pas mureve duke përdorur një algoritëm...

Identiteti dardan është nyja kryesore e identitetit shqiptar

Shkruan: Teuta RekaVirgjili thotë për ILIUM-in: “O Patria, o diuom domus Ilium dhe Incluta bello moenia Dardanidum” që do të thotë: “O...

Përsëritet historia e ‘Titaniku-t’/ Anija me 2000 persona përplaset me ajsbergun

Norvegji- Përsëritet historia e mbytjes së Titanikut, nmgjarje që ndodhi në vitin 1912. Së fundmi një anije lundrimi u përplas...

Recent Comments