6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit – dhe si të shmangni infeksionin

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga 7 maji. Infeksioni është një virus vdekjeprurës që është më i zakonshmi në Afrikën Qendrore dhe Perëndimore dhe transmetimi nga njeriu në njeri është relativisht i rrallë.

Sidoqoftë, është ende jetike të qëndroni vigjilentë dhe të kujdeseni për ndonjë shenjë të qartë infeksioni.

Lija e majmunëve ka simptoma të ngjashme me linë, sipas Kryeinspektorit të Farmacistit dhe Drejtorit Klinik të Medicine Direct, Hussain Abdeh.

Megjithatë, ndryshimi kryesor midis lisë dhe lisë së majmunit është një ndryshim në nyjat limfatike, tha ai. Ju mund të vini re nyjat limfatike duke u fryrë gjithnjë e më shumë, së bashku me simptomat më të zakonshme të lisë.Lexo po ashtu:Çfarë është lija e majmunëve, një lloj infeksioni i rrallë që është shfaqur në Evropë dhe SHBA

Abdeh tha për Express.co.uk: “Lija e majmunit ndan shumë simptoma me linë. Disa nga simptomat më të zakonshme të të dyja gjendjeve përfshijnë të dridhura, dhimbje shpine, dhimbje muskujsh, dhimbje koke, rraskapitje dhe ethe. Simptoma kryesore treguese që mund t’ju ndihmojë të bëni dallimin midis lisë dhe lisë së majmunit janë nyjat limfatike të fryra”.

“Lija e majmunit mund të shkaktojë që nyjat limfatike të fryhen, por lija jo. Pavarësisht numrit në rritje të rasteve, rreziku për publikun në Mbretërinë e Bashkuar është ende relativisht i vogël”, shtoi ai.

“Për të mbajtur në minimum rrezikun e prekjes nga lija e majmunëve, duhet të lani rregullisht duart me sapun dhe ujë”, tha ai.

“Kur dilni, mbani me vete një shishe dezinfektues duarsh. Natyrisht, është e rëndësishme të qëndroni larg kafshëve të ngordhura gjithashtu. Shmangni kontaktin e ngushtë me këdo që njihni që ka linë e majmunit”.

Ndërkohë, një nga shenjat më të zakonshme të infeksionit nga lija e majmunit është skuqja karakteristike. Ju mund të zhvilloni një temperaturë të lartë, dhimbje muskujsh dhe gjëndra të fryra, përpara se të shfaqet skuqja.https://ced037fb3b84e1d246ca4e89d52bba8c.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Zakonisht fillon në fytyrë, përpara se të përhapet në pjesë të tjera të trupit. Lija e majmunit mund të ngatërrohet në fillim me linë e dhenve, pasi fillon si flluska të ngritura.

Pas një kohe, këto flluska mbushen me lëng dhe përfundimisht bien. Është një sëmundje e lehtë vetë kufizuese dhe shumica e njerëzve shërohen pas vetëm disa javësh. Por, në disa raste, mund të çojë në sëmundje të rënda, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments