6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH “Lëshojnë shumë nxehtësi”/ Shkencëtari identifikon vendin ku ekzistojnë alienët në galaktikën tonë

“Lëshojnë shumë nxehtësi”/ Shkencëtari identifikon vendin ku ekzistojnë alienët në galaktikën tonë

Një shkencëtar i hapësirës ka pohuar se ai i njeh pikat më të mira për të kërkuar jetë aliene.Universe Toray raporton se Benjamin Zuckerman, një astrofizikan amerikan tashmë në pension, beson se yjet e vegjël dhe të dendur, të quajtyr Xhuxhët e Bardhë mund të jenë shtëpia e qytetërimeve të përparuara.

Në një artikull muajin e kaluar, ai argumentoi se përmirësimet e fundit në teknologjinë e teleskopit nënkuptojnë se tani mund të identifikojmë lehtësisht vendet e alienëve.

Teoria e diskutueshme e Prof. Zuckerman supozon ekzistencën e Dyson Spheres, për të cilat ekspertët kanë kërkuar për dekada.

Janë struktura teorike që mund të ndërtohen nga jashtëtokësorët rreth një ylli në mënyrë që të korrin energjinë e tij.

Natyrisht, një sferë Dyson nuk është gjetur kurrë dhe nuk ka asnjë provë që ekziston.

Megjithatë, nëse e bëjnë këtë, strukturat do të ishin një karakteristikë dalluese e një qytetërimi inteligjent në gjendje të shfrytëzojë burimet e një sistemi planetar.

Zuckerman, një ish-profesor i UCLA, i cili ka botuar qindra letra dhe libra, beson se Xhuxhët e Bardhë përfaqësojnë shansin më të mirë për të gjetur një të tillë.

Xhuxhët e Bardhë janë mjaft të kudondodhur në galaktikën tonë, tha Prof. Zuckerman, dhe lëshojnë shumë nxehtësi.

Ajo nxehtësi potencialisht mund të absorbohet nga një strukturë e sferës Dyson dhe të fuqizojë një qytetërim alien, pohoi ai.Astronomi argumenton se të dhënat infra të kuqe të mbledhura tashmë nga satelitët e fundit mund të skanohen për shenja të jetës aliene.

Këta satelitë përfshijnë teleskopët Spitzer, WISE, TESS dhe Kepler, shkruan The Sun.

“Është ngritur hipoteza se qytetërimet e avancuara teknologjike do të ndërtojnë koloni gjigante hapësinore dhe infrastruktura mbështetëse për të orbituar rreth yjeve të tyre,” shkroi Prof. Zuckerman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments