6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home SHKENCË/TECH Ky është roboti i jashtëzakonshëm kërcimtar që mund të përdoret një ditë...

Ky është roboti i jashtëzakonshëm kërcimtar që mund të përdoret një ditë edhe në Hënë

Lansohet një robot kërcimtar i jashtëzakonshëm që mund të kërcejë në më shumë se 100 herë sa lartësia e tij.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, pavarësisht se është vetëm 30 centimetra i gjatë, dhe peshon 30 gram, roboti është i aftë të kërcejë 32 metra.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë, Santa Barbara, të cilët zhvilluan robotin, besojnë se një ditë mund të përdoret në Hënë.

Duke qenë se graviteti në sipërfaqen hënore është më i dobët, roboti mundet potencialisht të përshkojë distanca prej 499 metrave, sipas ekipit. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments