6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Shkencëtarët zhvillojnë miun robotik që së shpejti mund të përdoret në misione...

Shkencëtarët zhvillojnë miun robotik që së shpejti mund të përdoret në misione kërkim-shpëtimi

Nga peshqit te qentë, shumë versione robotike të kafshëve janë zhvilluar viteve të fundit.

Tani, shkencëtarët nga Instituti i Teknologjisë i Pekinit kanë prezantuar kafshën më të fundit robotike – një mi-robot, transmeton Telegrafi.

Roboti me katër këmbë, i quajtur SQuRo (miu robotik i vogël katërkëmbësh), mund të përkulet, të qëndrojë, të ecë, të zvarritet dhe të kthehet ashtu si një mi i vërtetë, madje mund të mbajë një ngarkesë të barabartë me 91 për qind të peshës së vet.

Ekipi shpreson se SQuRo mund të jetë i dobishëm për të hyrë në zona të ngushta gjatë misioneve të kërkimit dhe shpëtimit. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments