6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Ndryshimet që zbulojnë kancerin e mushkërive: Kujdes, disa simptoma mund të jenë...

Ndryshimet që zbulojnë kancerin e mushkërive: Kujdes, disa simptoma mund të jenë shumë mashtruese!

Këto janë simptomat për të cilat duhet të flisni me mjekun tuaj

Në mesin e pacientëve ka edhe të rrezikuar nga rrezatimi, si dhe nga thithja e pluhurit të azbestit.

Nëse tumori kërcënon kalueshmërinë e rrugëve të frymëmarrjes, ndër simptomat e para janë kolla, fishkëllima në mushkëri dhe gulçimi.

Pacienti mund të kollitet me mukus ose gjak.

Disa simptoma mund të ngjajnë me të ftohtin e zakonshëm, ndaj nëse nuk është i pranishëm i ftohti, mjeku duhet të vazhdojë hulumtimin, duke dyshuar edhe për kancer të mushkërive.

Nëse tumori ndodhet në pjesët e sipërme të mushkërive, mund të ushtrojë presion mbi nervat dhe enët e gjakut, gjë që shkakton dhimbje dhe dobësi në duar.

Ndryshime ndodhin edhe te thonjtë sepse janë të lakuar, pasi edhe majat e gishtave lakohen nga mungesa e oksigjenit.

Tumori gjithashtu mund të shtypë një enë gjaku që çon në kokë, duke rezultuar në ënjtje rreth fytyrës.

Simptoma e përgjithshme e formave të tjera të kancerit është lodhja e theksuar dhe humbje peshe.

Herë pas here, tumoret e mushkërive shkaktojnë lirimin e sasive të mëdha të hormoneve, duke shkaktuar simptoma të tjera në trup

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments