6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Shenjat kur keni probleme me mushkëritë

Shenjat kur keni probleme me mushkëritë

Ajri i pastër, sot, po bëhet një nga gjërat më të rralla. Sidomos në këto ditë ku në ajrin e pothuajse gjithë botës po qarkullon virusi i pajetë, por që kur bie në kontakt me njerëzit bëhet i gjallë, pra – Coronavirus Covid-19.

Dhe kjo nënkupton se duhet të jeni shumë të kujdesshëm me mushkëritë dhe metabolizmin tone, veçanërisht mosha e tretë.

Në këtë artikull do të ndalemi te mushkëritë, ku do të flasim për shenjat që i japin ato kur kanë çrregullime në mirëfunksionim, apo edhe kur bëhet fjalë për ndonjë sëmundje, transmeton netdoktori.

Simptomat:

1.Dhimbje shpine dhe të shpatullave

Edhe pse konsiderohet simptomë e rrallë mund të tregojë fillimin e kancerit të mushkërive, dhe nëse zbulohet në fazë të hershme është e shërueshme. Nëse dhimbja është e fortë dhe zgjat më shumë se zakonisht, ose, nëse shfaqet shpesh rekomandohet ta vizitoni mjekun.

2.Kolla

Kolla mund të jetë tregues i një çrregullimi të thjeshtë si ftohje e zakonshme, por mund të jetë gjithashtu një simptomë e sëmundjeve kronike, prandaj është e rëndësishme t’i dalloni llojet e ndryshme të kollës. Kollitjet ​​akute dhe nën-akute mund të jenë shenja të kancerit të mushkërive, veçanërisht nëse kombinohen me simptoma të tjera, si kollitja e gjakut.

3.Lëkura apo sytë e verdhë

Kjo mund të jetë një gjendje lehtësisht e shërueshme, megjithatë është shumë e rëndësishme sepse është një tregues i qartë i problemeve të mëlçisë që mund të shkaktohen nga kanceri i mushkërive. Verdhëza është një gjendje që e kthen lëkurën tuaj të verdhë. Ndikon gjithashtu në pjesën e bardhë të syrit tuaj, duke e kthyer atë të verdhë të zbehtë dhe në sëmundje akute, të verdhë të errët.

4.Mungesa e energjisë

Të gjithë ndihen të lodhur herë pas here, kjo është normale. Problemet me gjumë ose stresi mund të jenë shkaqet e lodhjes suaj, por nëse ndiheni shumë shpesh të lodhur, keni humbje të oreksit apo shenja të tjera, mund të keni probleme shëndetësore.

Ndërsa sëmundjet e mushkërive variojnë nga bronkiti dhe pneumonia, deri tek hipertensioni pulmonar. Për të diagnostikuar sëmundjet dhe problemet me mushkëri përdoren rrezet X.

Problemet me mushkëri mund të lehtësohen me trajtime të duhura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments