6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI U sinjalizuan nga banorët e zonës, arkeologët bëjnë zbulimin e rëndësishëm në...

U sinjalizuan nga banorët e zonës, arkeologët bëjnë zbulimin e rëndësishëm në Mirditë: I përket kulturës ilire

Pas njoftimit të bërë nga banorët e Mirditës, specialistët e IKTK kanë realizuar një hulumtim në terren.

Gjatë hulumtimit pranë fshatit Kthellë në Mirditë, ata konstatuan fragmente qeramike, bronzi, eshtrash etj. Gjithashtu, po në sipërfaqe u identifikua edhe një enë e plotë qeramike që i takon “Kulturës Ilire të tumave të Matit”.

Objekti të cilin e zbuluan i përket Periudhës së Hekurit dhe është një enë qeramike me dy vegla vertikale të zhvilluara mbi buzë.

recommended by
Mgid
Mgid

UKRFOREIGNLEGION
Let’s Stop Russia Together: Join The International Legion
LEARN MORE→
Specialistët pranë Drejtorisë së Shërbimit Arkeologjik pranë IKTK, bënë të mundur realizimin e të gjithë procesit të pastrimit dhe të restaurimit të enës, si edhe regjistrimin e saj si pasuri kulturore në “Regjistrin Kombëtar të Pasurive Kulturore”. Ndërkohë, specialistët e IKTK po vijojnë punën për studimin e materialit arkeologjik.

Njoftimi i plotë:

Specialistët e IKTK kanë realizuar hulumtimin në terren të gjetjeve arkeologjike rastësore, pas njoftimit të dhënë nga banorët e zonës, pranë fshatit Kthellë në Mirditë, ku në sipërfaqe u konstatuan fragmente qeramike, bronzi, eshtrash etj. Gjithashtu, po në sipërfaqe u identifikua edhe një enë e plotë qeramike që i takon “Kulturës Ilire të tumave të Matit”.

Objekti i zbuluar është një enë qeramike me dy vegje vertikale të zhvilluara mbi buzë, i cili datohet paraprakisht në Periudhën e Hekurit. Specialistët pranë Drejtorisë së Shërbimit Arkeologjik pranë IKTK, bënë të mundur realizimin e të gjithë procesit të pastrimit dhe të restaurimit të enës, si edhe regjistrimin e saj si pasuri kulturore në “Regjistrin Kombëtar të Pasurive Kulturore”. Ndërkohë, specialistët e IKTK po vijojnë punën për studimin e materialit arkeologjik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments