6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Konsumimi i avokados të paktën dy herë në javë mund të ulë...

Konsumimi i avokados të paktën dy herë në javë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Dyshojmë se ju nevojitet një arsye përtej “është e shijshme” për të shtuar pak avokado në mëngjesin tuaj të mëngjesit këtë fundjavë, por për çdo rast…

Konsumimi i avokados të paktën dy herë në javë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sugjeron një studim i ri.


Hulumtimi, i botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës, zbuloi se ndryshimi i disa ushqimeve që përmbajnë yndyrë si djathi, gjalpi ose proshuta, për yndyrën më të shëndetshme të një avokadoje të thjeshtë, lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

Mendohet se kjo është për shkak të niveleve të larta të fibrave dhe yndyrave të tyre të pangopura.

Ekipi hulumtues ndoqi më shumë se 68,780 gra, të moshës 30 deri në 55 vjeç, dhe më shumë se 41,700 burra, të moshës 40 deri në 75 vjeç, për 30 vjet. Të gjithë pjesëmarrësit ishin pa kancer, sëmundje koronare të zemrës sulm në tru në fillim të studimit dhe jetonin në Shtetet e Bashkuara.

Studiuesit dokumentuan 9,185 ngjarje të sëmundjes koronare të zemrës dhe 5,290 goditje gjatë më shumë se 30 viteve të ndjekjes.

Ata vlerësuan dietën e pjesëmarrësve duke përdorur pyetësorët e frekuencës së ushqimit të dhëna në fillim të studimit dhe më pas çdo katër vjet.

Ata llogaritën marrjen e avokados nga një artikull i pyetësorit që pyeste për sasinë e konsumuar dhe shpeshtësinë. Një porcion është i barabartë me gjysmë avokadoje.

Analiza zbuloi se, pas shqyrtimit të një game të gjerë faktorësh të rrezikut kardiovaskular dhe dietës së përgjithshme, pjesëmarrësit e studimit që hanin të paktën dy racione avokado çdo javë kishin një rrezik 16 për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare dhe një rrezik 21 për qind më të ulët të sëmundjeve koronare të zemrës. krahasuar me ata që kurrë ose rrallë kanë ngrënë avokado.

Nga këto të dhëna, studiuesit sugjeruan se zëvendësimi i gjysmë porcioni në ditë me margarinë, gjalpë, vezë, kos, djathë ose mish të përpunuar si proshuta, me të njëjtën sasi avokado, shoqërohej me një rrezik 16 për qind deri në 22 për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

Zëvendësimi i gjysmë porcioni në ditë avokado me sasinë ekuivalente të vajit të ullirit, arrave dhe vajrave të tjerë bimorë nuk tregoi asnjë përfitim shtesë.

Është e rëndësishme të theksohet se thjesht shtimi i avokados në çdo gjë mund të mos sjellë shumë përfitime. Autorja kryesore e studimit, Doktor Lorena Pacheco, nga Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard TH Chan, tha: “Studimi ynë ofron prova të mëtejshme se marrja e yndyrave të pangopura me origjinë bimore mund të përmirësojë cilësinë e dietës dhe është një komponent i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare”. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Qëndresa e hershme e Trieshit në mbrojtje të Vuksan Gelës

NGA: GJON GJOKAJ Territori malor i Trieshit, aty ku "Paria Shqiptare" shpalli autonominë e Shqipërisë më 1911, ndodhet në pjesën...

A do të bëhet Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupe, vetura më e shtrenjtë e të gjitha kohërave?

Sipas informacioneve më të fundit nga koleksionuesit e veturave dhe shtëpive të ankandeve, për një prej dy Mercedes 300 SLR Unhlenhaut Coupe,...

Sa do të kushtonte ndërtimi i piramidës ditët e sotme

Piramidat egjiptiane janë një trashëgimi e rëndësishme arkitekturore historike e vendit, duke tërhequr turistë dhe eksplorues nga e gjithë bota. Ekspertët vendosën...

Mos ia mësyni për pushime këtij vendi nëse e pini cigaren, iu ndalohet

Pushuesit e plazheve të Barcelonës nuk do të përballen më me mbetje cigaresh apo edhe me pirjen pasive të saj, pasi qyteti...

Recent Comments