6.1 C
Pristina
Friday, July 30, 2021
Home KËSHILLA Cfarë i ndodhë trupit nëse ushtroni një vit?

Cfarë i ndodhë trupit nëse ushtroni një vit?

Tashmë pothuajse të gjithë e dinë rëndësinë që ka sporti në shëndet. Por përsëri për shumëkë është mjaft e vështirë të vazhdojë të ketë aktivitet sportive për një kohë më të gjatë.

Këto janë gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse merreni me sport për një vit radhazi:

Përmirësohet metabolizmi dhe qarkullimi i gjakut.

Proteinat absorbohen 4 herë më shpejtë.

Lirimi i endorfinës përmirëson gjendjen emocionale.

Frymëmarrja dhe pagjumësia rregullohen.

Valvulat e zemrës dhe gjakut punojnë më mirë.

Kondicioni juaj përmirësohet.

Truri fillon të marrë vendime të drejta më shpejtë.

Procesi i plakjes ngadalësohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments