6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Mësoni për një sëmundje të rëndë e cila krijohet nga konsumimi i...

Mësoni për një sëmundje të rëndë e cila krijohet nga konsumimi i tepërt i sheqerit

Studimi i fundit në një universitet në Kaliforni ka zbuluar se ekziston një përbërës që gjendet në lloje të ndryshme të ushqimit, që ndikon në vdekjen e 35 milionë njerëzve në mbarë botën për çdo vit. Siç ata kanë ardhur në përfundim, sheqeri është fajtor i shumë sëmundjeve, si diabeti, sindroma metabolike, sëmundjet e zemrës dhe llojet e ndryshme të kancerit.

Studimi amerikan dëshmon se sheqeri është fajtori kryesor për shfaqjen e shumë tumoreve. Qelizat e kancerit përdorin shumë më për glukozë se sa qelizat normale. Studimet e ndryshme kanë dëshmuar se personat që kanë nivel të lartë të glukozës mund të zhvillojnë më shumë kancerin.

Është fakt se në qelizat tona nevojitet glukoza, formë e sheqerit që transformohet në energji. Për dallim nga qelizat e shëndetshme, qelizat e kancerit mund ta konvertojnë energjinë e tyre nga glukoza pa përdorur oksigjenin.

Ekspertët theksojnë se sheqeri ndërlidhet me kancerin për dy arsye: 1) Janë shkaktarë potencialë i kancerit. 2) Janë “ushqimi” më i mirë për qelizat e kancerit kur të shfaqen një herë në trup.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments