6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Çfarë ndodh nëse nuk hani produktet e grurit për një muaj

Çfarë ndodh nëse nuk hani produktet e grurit për një muaj

Shumë ekspertë të ushqyerjes së shëndetshme fajësojnë grurin për probleme si : luhatjet e humorit, ekzemën, migrenën, psoriazën, plogështinë dhe problemet me trurin. Sipas tyre, gruri dhe nënproduktet e industrializuara të tij përmbajnë substanca të cilat edhe pse janë natyrale, ndërpresin dhe ndërhyjnë tek tretja dhe përthithja e ushqyesve të dobishëm.

Përpos të tjerave, këto ushqime ndikojnë në shëndetin e sistemit tretës duke i çelur rrugën shumë problemeve me stomakun dhe tretjen.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë se çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani ushqime prej gruri në një muaj të vetëm.

Humbisni në peshë
Nëse hiqni dorë nga produktet e grurit për një muaj do të humbisni të paktën 4 kilogramë nga pesha e tepërt.

Për më tepër, heqja dorë nga këto produkte do të përmirësojë ndjeshëm tretjen.

Ju do të ndiheni më pak të fryrë dhe nuk do të vuani nga konstipacioni apo sindroma e zorrës së acaruar.

Lëkurë më e pastër
Heqja dorë nga ushqimet prej gruri ofron një përmirësim dramatik të shëndetit të lëkurës.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga aknet dhe ekzema.

Përmirësimi i shëndetit të lëkurës ndodh për shkak të zvogëlimit të inflamacionit në trup që ndodh pas eliminimit të karbohidrateve që vijnë nga ushqimet prej gruri.

Energji dhe humor
Nëse hiqni dorë nga ushqimet e grurit për të paktën një muaj, duhet të përgatiteni që në pesë ditët e para të keni disa simptoma.

Këtu përfshihet: plogështia, dhimbjet e kokës dhe luhatjet e humorit.

Më pas, njeriu arrin të flejë më mirë dhe të ketë nivele të larta energjie.

Njeriu ndihet më energjik për shkak të përmirësimit të komunikimit të brendshëm mes stomakut dhe trurit.

Ekspertët thonë se 90% e serotoninës dhe 50% e dopaminës të çliruar në organizëm e ka pikënisjen nga stomaku.

Serotonina është një hormon përgjegjës për humorin dhe kundër depresionit.

Dopamina është përgjegjëse për vëmendjen dhe motivimin.

Produktet prej gruri kanë aftësinë të dëmtojnë pikat gjeneruese të këtyre hormoneve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments