6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Ja ç’ndodh në trupin tonë 1 orë pasi të pimë Coca-Cola ??

Ja ç’ndodh në trupin tonë 1 orë pasi të pimë Coca-Cola ??

Ja ç’ndodh në trup tone një orë pasi të pimë Coca-Cola ??

Studiuesi turk prof.Dr. Xhanan Karataj ,ka folur rreth demeve qe shkakton në 60 minuta nje gote Coca-Cola.

Ai I ka klasifikuar keto deme ne 8 kategori:
1) 10 minutat e para: gjaku juaj perthith 10 luge çaji sheqer.Kjo eshte 100 here me e madhe se doza ditore qe duhet te marrë trupi. Mosshkaktimi i te vjellave nga kjo sasi e sheqerit, ka te bëjë me permbajtjen e acidit fosforik ne pije.
2) 20 minutat e para: rritet shume niveli i sheqerit ne gjak. Si pasoje e kesaj, pankreasi prodhon me shume insuline dhe teprica e sheqerit fillon te depozitohet ne trajte yndyre ne melçi.
3) Brenda 40 minutave: e gjithe kafeina ka hyre tashme ne qarkullim. Eshte rritur presioni i gjakut dhe duke u prodhuar me shume sheqer nga melçia ai kalon perseri ne gjak dhe rrit nivelin e sheqerit.
4) Brenda 45 minutave: rritet struktura dopamine ne tru dhe nxitet ndjenja e lumturise.( nje efekt i ngjashem me ate te heroines).
5) Brenda 60 minutave: krijohet nje ndjenje e papritur urie.
6) Perseri do te pini Coca-Cola dhe te hani embelsira.
7) Sa me shume qe te vazhdoje ky cikel shtohet dhe yndyrosja e melçise dhe barkut, ne te gjitha qelizat e trupit zhvillohet rezistenca ndaj insulines dhe leptines.
Tashmë keni filluar te shendosheni dhe te jeni me te ndjeshem ndaj te gjitha semundjeve degjenerative.

Marrë nga revista ZAMAN

(V

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments