6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Çfarë është melatonina dhe si funksionon në trupin tonë?

Çfarë është melatonina dhe si funksionon në trupin tonë?

Melatonina është një hormon që trupi juaj e prodhon në mënyrë natyrale.

Ajo prodhohet nga gjëndra pineale e trurit tuaj, por gjendet edhe në zona të tjera, si sytë, palca e eshtrave dhe zorrët.

Shpesh quhet hormoni i gjumit, pasi nivelet e larta mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë.

Megjithatë, vetë melatonin nuk do t’ju trokasë. Thjesht i bën të ditur trupit tuaj se është natë në mënyrë që të mund të relaksoheni dhe të bini në gjumë më lehtë.

Suplementet e melatoninës janë të popullarizuara në mesin e njerëzve me pagjumësi. Ju mund të blini suplemente melatonine pa recetë në shumë vende.

Përveç përfitimeve të saj për gjumin, ky hormon ka efekte të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Si funksionon melatonina?

Melatonina punon në të njëjtën kohë me ritmin cirkadian të trupit tuaj.

Me fjalë të thjeshta, ritmi cirkadian është ora e brendshme e trupit tuaj. Ju bën të ditur kur është koha për të: fjetur, zgjuar dhe kur të hani.

Melatonina gjithashtu ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit, presionit të gjakut, glukozës në gjak, peshës trupore dhe niveleve të disa hormoneve.

Nivelet tuaja të melatoninës fillojnë të rriten kur jashtë është errësirë, duke i sinjalizuar trupit tuaj se është koha për të fjetur. Më pas ato pakësohen në mëngjes, kur jashtë është dritë, për të nxitur zgjimin.

Melatonina gjithashtu lidhet me receptorët në trupin tuaj për t’ju ndihmuar të relaksoheni.

Për shembull, ajo lidhet me receptorët në trurin tuaj për të reduktuar aktivitetin nervor. Gjithashtu mund të zvogëlojë nivelet e dopaminës, një hormon që ju ndihmon të qëndroni zgjuar dhe është i përfshirë në disa aspekte të ciklit ditë-natë të syve tuaj.

Megjithëse mekanizmat e saktë të melatoninës janë të paqarta, hulumtimet sugjerojnë se këto procese mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë.

Anasjelltas, drita e ditës modulon prodhimin e melatoninës, e cila është një mënyrë që trupi juaj e di se është koha për t’u zgjuar.

Për shkak se melatonina ndihmon trupin tuaj të përgatitet për gjumë, njerëzit që nuk e prodhojnë mjaftueshëm atë gjatë natës mund të kenë probleme për të fjetur.

Shumë faktorë mund të shkaktojnë nivele të ulëta të melatoninës gjatë natës, të tilla si konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit, konsumimi i kafeinës, puna me turne, plakja, disa medikamente dhe ekspozimi ndaj shumë dritës gjatë natës – duke përfshirë dritën blu.

Pilula të melatoninës

Marrja e një suplementi të melatoninës mund të ndihmojë në luftimin e niveleve të ulëta dhe në normalizimin e orës tuaj të brendshme.

Provat e forta sugjerojnë se marrja e melatoninës para gjumit ul vonesën e gjumit – kohën që ju duhet për të fjetur – ndërsa rrit kohën totale të gjumit.

Një përmbledhje e 11 studimeve tregoi se marrja e melatoninës para gjumit uli vonesën e gjumit me pothuajse 3 minuta dhe rriti kohën totale të gjumit me rreth 30 minuta.

Një analizë tjetër e 23 studimeve te njerëzit me çrregullime të gjumit të lidhura me sëmundje zbuloi se melatonina uli ndjeshëm shqetësimet e gjumit dhe vonesën e gjumit duke rritur kohëzgjatjen dhe cilësinë e gjumit.

Edhe pse kjo analizë arriti në përfundimin se melatonina nuk ishte e dobishme për përmirësimin e gjumit te njerëzit me çrregullime mendore ose sëmundje të trurit si sëmundja e Alzheimerit, studime të tjera kanë treguar të kundërtën.

Përfitimet shtesë shëndetësore të melatoninës

Përveç përmirësimit të gjumit, melatonin mund të ofrojë përfitime të tjera shëndetësore.

Mund të mbështesë shëndetin e syve

Nivelet e shëndetshme të melatoninës që rrjedhin nga indol mund të mbështesin shëndetin e syve.

Kjo për shkak se ky hormon ka efekte të fuqishme antioksiduese që mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të syrit, siç është degjenerimi makular (AMD) i lidhur me moshën.

Në të vërtetë, një rishikim arriti në përfundimin se suplementet e melatoninës mund të reduktojnë AMD duke neutralizuar radikalet e lira dhe duke ulur inflamacionin.

Mund të zvogëlojë simptomat e tringëllimë në veshët

Tringëllimë në veshët është një gjendje e karakterizuar nga zhurma në vesh. Shpesh është më keq kur ka më pak zhurmë në sfond, si për shembull kur përpiqeni të bini në gjumë.

Studiuesit sugjerojnë se marrja e melatoninës mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të tringëllimë në veshët dhe në përmirësimin e gjumit.

Një përmbledhje e pesë studimeve arriti në përfundimin se përdorimi i melatoninës vetëm ose së bashku me ilaçet kundër tringëllimë në veshët mund të menaxhojë këtë gjendje duke përmirësuar gjumin. Megjithatë, këto studime ishin të cilësisë së ulët.

Mund të lehtësojë sulmet e migrenës

Sulmi i migrenës është një lloj kokëdhimbje e përsëritur që shkakton dhimbje të forta, pulsuese ose një ndjesi pulsi, shpesh në anën e kokës.

Disa ilaçe me recetë ndihmojnë në trajtimin e migrenës, por melatonina gjithashtu mund të ofrojë lehtësim për shkak të aftësisë së saj për të frenuar ndjesitë e dhimbjes.

Efektet anësore të melatoninës

Provat aktuale sugjerojnë se suplementet e melatoninës janë të sigurta, jo toksike dhe nuk krijojnë varësi as për fëmijët, as për të rriturit.

Plotësimi afatgjatë është gjithashtu i sigurt. Studimet nuk kanë gjetur asnjë efekt anësor domethënës të lidhur me marrjen ditore të melatoninës në doza prej 2-10 mg deri në 3.5 vjet.

Ndryshe nga hormonet e tjera, asnjë provë nuk sugjeron që marrja e melatoninës ndikon në aftësinë natyrale të trupit tuaj për të krijuar të vetën.

Megjithatë, janë raportuar disa efekte anësore të vogla dhe jetëshkurtra të suplementeve të melatoninës, duke përfshirë kështu përgjumje gjatë ditës, lodhje, marramendje, dhimbje koke dhe të përziera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments