6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Përputhja e barnave me ADN-në është ‘epoka e re e mjekësisë’

Përputhja e barnave me ADN-në është ‘epoka e re e mjekësisë’

Ne kemi teknologjinë për të filluar një epokë të re në mjekësi duke i përshtatur saktësisht barnat me kodin gjenetik të njerëzve, thotë një raport mjekësor.

Disa ilaçe janë plotësisht joefektive ose bëhen vdekjeprurëse për shkak të ndryshimeve delikate në mënyrën se si funksionojnë trupat tanë.

Shoqëria Britanike Farmakologjike dhe Kolegji Mbretëror i Mjekëve thonë se një test gjenetik mund të parashikojë se sa mirë funksionojnë barnat në trupin tuaj.

Testet mund të jenë të disponueshme në NHS vitin e ardhshëm, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Kodi juaj gjenetik ose ADN-ja është një manual udhëzimi për mënyrën se si funksionon trupi juaj. Fusha e përputhjes së barnave me ADN-në tuaj njihet si farmakogjenomikë.

Do ta kishte ndihmuar Jane Burns, nga Liverpooli, e cila humbi dy të tretat e lëkurës së saj kur reagoi keq ndaj një ilaçi të ri për epilepsinë.

Ajo iu nënshtrua karbamazepinës kur ishte 19 vjeç. Dy javë më vonë, ajo pati një skuqje dhe prindërit e saj e çuan në A&E kur ajo kishte një ethe të furishme dhe filloi të halucinacione.

Dëmtimi i lëkurës filloi mëngjesin tjetër. Jane i tha BBC-së: “Më kujtohet se u zgjova dhe isha i mbuluar me flluska, ishte si diçka nga një film horror, ishte sikur të kisha marrë flakë”.

Ilaçi i saj për epilepsinë shkaktoi sindromën Stevens-Johnson, e cila prek lëkurën dhe ka shumë më shumë gjasa të ndodhë tek njerëzit që lindin me mutacione specifike në kodin e tyre gjenetik.

Zonja Burns thotë se ishte “jashtëzakonisht, jashtëzakonisht me fat” dhe tha se mbështet testet farmakogjenomike.

“Nëse të shpëton jetën, atëherë është një gjë fantastike”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments