6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home VIDEO FOTO & VIDEO| Bunkeri bërthamor super luksoz

FOTO & VIDEO| Bunkeri bërthamor super luksoz

Njerëzit më të pasur në botë kanë ndërtuar një bunker bërthamor super luksoz që ndodhet në një vend sekret në Republikën Çeke.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën muajin e kaluar, interesi për strehimoret bërthamore është rritur, i nxitur pjesërisht nga retorika e pamatur e Vladimir Putin, por elitat e botës kanë planifikuar prej vitesh.

Oppidum eshte nje bunkier qe ndodhet në një luginë të çuditshme në Republikën Çeke, e rrethuar nga mure të larta që sigurojnë se nuk mund të identifikohet nga masat e rrezatuara.

Struktura masive prej 323,000 metrash katrorë shtrihet mirë në tokë dhe është e pajisur me të gjitha sendet luksoze që do të mendoni, duke përfshirë një pishinë, bodrum vere dhe cdo ushqim.

E gjithë ndërtesa është e pajisur me një rrjet tunelesh sekrete kështu që kur godet një bombë ju mund të fshiheni shpejt në mënyrë të sigurt.

Ajo u ndërtua për herë të parë gjatë kulmit të Luftës së Ftohtë si pjesë e përpjekjeve të kombinuara nga qeveritë e Bashkimit Sovjetik dhe asaj që ishte Çekosllovakia.

Vendndodhja e saj është më shumë se dy orë nga Londra dhe Moska me avion privat duke ofruar akses të lehtë për ata që janë në qendrën e fuqisë botërore – edhe nëse mund të mos shohin sy për sy kur të arrijnë atje.

Bunkeri është gjithashtu i vetë-mjaftueshëm dhe pretendohet se banorët mund të mbijetojnë atje deri në dhjetë vjet.

“Bunkeri do të jetë në gjendje të sigurojë strehim afatgjatë për banorët – deri në 10 vjet nëse është e nevojshme – pa pasur nevojë për furnizime të jashtme.

“Kjo do të përfshijë rezerva në shkallë të gjerë të ushqimit dhe ujit që nuk prishet, së bashku me pajisjet e pastrimit të ujit, furnizimet mjekësore, objektet kirurgjikale dhe rrjetet e komunikimit me botën e jashtme.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments