6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Përbërësi sekret që duhet shtuar në shampon e flokëve

Përbërësi sekret që duhet shtuar në shampon e flokëve

Ndërsa kujdesemi për flokët, ne fokusohemi në vetë flokët dhe harrojmë plotësisht lëkurën e kokës. Parukierët thonë se ky është një gabim i madh sepse vetëm nëse kujdesemi për lëkurën e kokës, mund të presim që flokët të duken të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

Për ta mbajtur lëkurën e kokës të shëndetshme, eksfolimi duhet të bëhet herë pas here, ashtu siç bëjmë me lëkurën e fytyrës. Gjithçka që duhet të bëni është të shtoni një lugë sheqer në shampon që përdorni zakonisht për të larë flokët.

Sheqeri do të lejojë që skalpi të eksfolojë butësisht dhe të largojë qelizat e vdekura që bllokojnë rritjen e flokëve. Përveç kësaj, sheqeri do të lejojë që produktet që përdorni të depërtojnë më thellë dhe të ushqejnë mirë flokët.

Megjithatë, kini kujdes që të mos e teproni me procedurën pasi skalpi i kokës mund të thahet shpejt. Më së miri do të ishte ta përsërisni pilingun pas çdo larjeje të katërt dhe me siguri do të vini re rezultatet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments