6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Vrima më e thellë në botë/Ja çfarë është "varrosur" në të

Vrima më e thellë në botë/Ja çfarë është “varrosur” në të

Konsiderohet vrima më e thellë në botë. Thellësia e saj është 12.262 metra, ndërsa gjerësia prej 92 centimetra në sipërfaqen e Tokës reduktohet në vetëm 21.5 centimetra në fund të saj

Në fillim të vitit 1970, BRSS-ja miratoi një plan për shpime në thellësitë e Tokës në mënyër që të fitonte njohuri për kushtet që mbizotërojnë në thellësi të mëdha, siç është përbërja kimike e tokës, karakteristikat fizike dhe temperatura e saj.

Megjithëse ishte planifikuar të arrinin deri në 15.000 metra në thellësi, shpimi për shkak të temperaturës prej 180 gradë, e cila është shumë e lartë për operacionet normale të shpimit, përfundoi në vitin 1989

Shkencëtarët u habitën nga zbulimi i ujit gjatë shpimit, dhe shkaku më i mundshëm i këtij fenomeni është zhvendosja e hidrogjenit dhe oksigjenit nga shtresat e kores së Tokës.

Gjithashtu i gjet një fosil i planktonit të vjetër dy miliardë vjetë.

Projekti u suspendua zyrtarisht në vitin 1994.

https://youtu.be/yl_eksKpYvI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments