6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA A humbisni vërtet peshë duke pirë ujë?

A humbisni vërtet peshë duke pirë ujë?

Uji është një element i rëndësishëm për shumë arsye të ndryshme dhe le të fillojmë me ne, pasi ne përbëhemi nga rreth 50-75% ujë.

Uji është përgjegjës për një sërë funksionesh të ndryshme të trupit, duke rregulluar temperaturën e tij, duke transportuar oksigjen dhe lëndë ushqyese në qeliza, duke ndihmuar tretjen dhe duke mbrojtur organet dhe kyçet. Edhe për të ardhur tek tema jonë, po po, ajo aktivizon plotësisht metabolizmin tonë.

Sepse nëse po pyesni nëse është e vërtetë që uji luan një rol kryesor në humbjen e peshës, përgjigja është këtu.

Sipas një studimi të publikuar në Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, konsumimi i 10 gotave me ujë rrit normën metabolike me 30% te burrat dhe gratë e shëndetshme.

Le të shohim një studim tjetër që thekson vetitë e ujit, thjesht për humbje peshe.

Studiuesit nga Universiteti i Birminghamit në Mbretërinë e Bashkuar kryen një eksperiment 12-javor në të cilin 84 të rritur obezë morën këshilla bazë për humbjen e peshës dhe u regjistruan në një nga dy grupet.

Anëtarët e grupit të parë u udhëzuan të pinin rreth gjysmë litër ujë, gjysmë ore para ngrënies, ndërsa grupit të dytë iu kërkua të imagjinonin se stomaku i tyre ishte plot para çdo vakti.

Konkluzioni vërtetoi se ekipi i parë humbi tre kilogramë më shumë se i dyti. Ky lajm është i mrekullueshëm për ata që duan të humbin peshë në mënyrë të shëndetshme dhe të duhur, dhe ajo që duhet për sa i përket ujit është 6 deri në 10 gota në ditë, sepse po, ky është numri magjik i nevojshëm për të aktivizuar metabolizmin ne!

Këshillë shtesë

Për çdo 30 minuta ushtrime që bëni, duhet të shtoni edhe gjysmë litër ujë në rutinën tuaj të përditshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments