6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Këto produkte nuk duhet të pastrohen para konsumimit

Këto produkte nuk duhet të pastrohen para konsumimit

Përgatitja e çdo pjate me përbërës të freskët zakonisht përfshin shumë qërim, copëtim dhe shpëlarje, veçanërisht nëse përfshihen perimet. Por para se të filloni të shpëlani përbërësit, duhet të mendoni dy herë. Ekspertët pohojnë se perime të caktuara si dhe mishi nuk duhet të lahen kurrë para konsumimit.

Dihet që perimet duhet të lahen shpejt përpara se t’i prisni dhe t’i shtoni në tas, megjithëse mund të duken të pastra. Por sado të kujdeseni për higjienën, çdo perime me gjethe që vjen në një paketë që thotë se janë të lara dhe gati për t’u përdorur nuk duhet të lahet më tej, thonë ekspertët.

“Rilarja në shtëpi mund të rrisë rrezikun që perimet me gjethe të grumbullojnë baktere nga lavamani, dërrasa prerëse, tasi apo çdo sipërfaqe tjetër e kuzhinës me të cilën perimet mund të vijnë në kontakt gjatë larjes”, thotë dietologia Neva Cochran.

Askujt nuk i pëlqen ideja e konsumimit të ushqimit të kontaminuar të përgatitur në një kuzhinë të çrregullt. Megjithatë, edhe kuzhinat më të rregullta nuk janë mjaft të pastra si hapësira ku përgatiten perimet jeshile të lara më parë.

“Perimet me gjethe në qese të paketuara që thonë “gati për t’u ngrënë” prodhohen në fabrikat që mbikëqyrin organet rregullatore,” thotë Cochran.

Ekspertë të tjerë theksojnë se proceset dhe teknikat moderne e kanë bërë më të lehtë transportin e perimeve me gjethe të gatshme për konsum, të cilat janë të sigurta për t’u ngrënë.

“Perimet e lara paraprakisht trajtohen me një përzierje uji dhe një dezinfektues ushqimor si peroksid hidrogjeni ose klori”, thotë Randy Wrono, profesor pranë Universitetit Cornell.

Nuk janë vetëm perimet e gjelbra të lara paraprakisht që nuk duhet t’i lani para gatimit.
Sipas Qendrave të SHBA për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), shoqërimi i mishit, shpendëve dhe vezëve është gjithashtu një ide e keqe.

“Larja e mishit të papërpunuar, pulës, gjelit të detit ose vezëve mund të përhapë baktere në lavamanin tuaj dhe në sipërfaqe të tjera në kuzhinë”, paralajmëron agjencia, duke shtuar se këto mikrobe mund të përhapen në ushqime të tjera si sallatat ose perimet dhe mund t’ju infektojnë.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë pretendon se nuk është më e nevojshme të lahet mishi falë metodave aktuale të larjes komerciale.

“Megjithëse larja” për të hequr papastërtitë, mukozën, yndyrën ose gjakun mund të ketë qenë e përshtatshme dekada më parë kur shumë prej tyre therin dhe përgatitnin ushqimin e tyre, sistemi modern i sigurisë ushqimore nuk e kërkon këtë,” argumentojnë ata.

Ata shtojnë se mishi dhe shpendët pastrohen me kujdes gjatë gjithë procesit, kështu që larja shtesë është një rrezik i panevojshëm, shkruan Bestlife.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Recent Comments