6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home RETROSPEKTIVË Retrospektivë: Tirana në vitin 1939

Retrospektivë: Tirana në vitin 1939

Tirana 1939
Në librin e gjeografit gjerman Richard Busch-Zantner i cili titullohet “Albanien: Neues Land im Imperium” (Shqipëria: shtet i ri në perandori), botuar në vitin 1939, gjendet një koleksion fotografish i qyteteve shqiptare. Fotot janë realizuar gjatë udhëtimeve të tij në Shqipëri para dhe pas pushtimit italian. Pas botimi të këtij libri, Richard Busch-Zantner u vra në frontin rus në gusht të vitit 1942.
Arkivi i Insititutit të Gjeografisë Rajonale në Lajpcig, Gjermani.


Ledjan Zeqollari

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Një Arkimandrit shqiptar, kreu i Manastirit Ortodoks të Deviçit në Drenicë nga fillimi i shekullit XX!

Nga Jahja Drancolli Mary Edith Durham (1863-1944), duke vizituar trojet e dikurshme të Dardanisë në fillim të shekullit XX,...

Qëndresa e hershme e Trieshit në mbrojtje të Vuksan Gelës

NGA: GJON GJOKAJ Territori malor i Trieshit, aty ku "Paria Shqiptare" shpalli autonominë e Shqipërisë më 1911, ndodhet në pjesën...

Recent Comments