6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Flokë të yndyrshëm menjëherë pas larjes, mund të jeni duke gabuar me...

Flokë të yndyrshëm menjëherë pas larjes, mund të jeni duke gabuar me këto veprime

Flokët e yndyrshëm mund të jenë pasojë e stresit dhe e ushqyerjes së keqe, por edhe zakone që nuk e dimë se janë të gabuara.

Shumë shampo

Edhe pse mendoni se më shumë shampo i bëni flokët më të pastër, ndaj vendosni sasi të mëdha me disa shpëlarje, ky është gabim.

Gjithashtu, nuk është mirë të lani flokët çdo ditë, sepse nxit rritjen e sekretimit të yndyrës. Është ideale t’i lani flokët dy herë në javë dhe t’i lani me shampo vetëm një herë.

Ujë i vluar

Nxehtësia stimulon sekretimin e yndyrës, ndaj rekomandohet larja e flokëve me ujë të vakët apo edhe të ftohtë.

Furça e papërshtatshme

Nëse keni flokë të yndyrshëm, atëherë furçat metalike nuk rekomandohen. Është mirë të përdorni ato plastike me majë të rrumbullakosura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments