6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Do të shkatërrohen, mjeti i kuzhinës që nuk duhet të vendosni në...

Do të shkatërrohen, mjeti i kuzhinës që nuk duhet të vendosni në pjatalarëse

Padyshim që lavastovilja është një nga aparatet elektrike që na lehtëson jetën e përditshme në kuzhinë.

Megjithatë, kjo nuk përfshin të gjitha enët e kuzhinës për larje. Ka disa që madje mund të shkatërrohen. Edhe një prej tyre është thika!

Por cila është arsyeja që nuk duhet t’i vendosni kurrë në pjatalarëse? Temperaturat e larta të kombinuara me lagështinë mund të dëmtojnë dorezën dhe tehun e thikës, veçanërisht nëse është prej çeliku të karbonit, pasi ndryshket më lehtë.

Thikat preken edhe nga kërcitjet gjatë larjes, ku lëshohen avionë uji që mund të lëvizin një thikë që nuk është ngjitur mirë dhe si pasojë mund të godasë një enë tjetër.
Përveç kësaj, detergjenti me kalimin e kohës zbardh thikat dhe tehet bëhen më pak të mprehta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments