6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Pallati i familjes fisnike Beçikemi nga Shkodra në qytetin e vjetër të...

Pallati i familjes fisnike Beçikemi nga Shkodra në qytetin e vjetër të Poreçit, Istria, Kroaci!

Nga Jahja Drancolli

Është ndërtuar nga konti Stefan Beçikemi (Stefano Becich) në vitin 1737, siç dëshmon mbishkrimi që ruhet edhe sot në portën e objektit. Pallati u rindërtua gjatë shekullit të 19-të dhe i gjithë pallati u modernizua pas Luftës së Dytë Botërore. Konti Stefan, është anëtar i familjes së Marin Beçikhemit i Shkodrës (Marinus Becichemus Scodrensis), i cili në moshën 10-vjeçare, kur Shkodra ra nën osmanët (1479), u detyrua të shpërngulej në një qytet të Republikës së Venedikut, ku sot e gjithe diten jetojnë pasardhsit e familjes në fjalë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një tjetër sëmundje po përhapet me shpejtësi, OBSH-ja bën lëvizjen urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë po punon për të hartuar udhëzime të mëtejshme për frenimin e përhapjes së lisë së majmunëve, mes shqetësimeve...

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...

Recent Comments