6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home SOCIALE OBSH paralajmëron se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit

OBSH paralajmëron se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit

Një zyrtare e lartë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi shtetet që mendojnë se kishin kaluar më të keqen e Covid-19 pasi shkalla e infeksionit u ul pas variantit Omicron.

Maria van Kerkhove, duke folur me Sophie Raworth në BBC One, tha: “Ju mund të jeni jashtë valës së fundit të Omicron. Në shumë vende si Britania e Madhe, që ka një nivel të lartë të imunitetit të popullsisë nga infeksioni dhe përhapja e vaksinave, do të shihni një ndryshim në vazhdim. Jeni në një fazë tjetër të pandemisë.”

“[Megjithatë] nga 10 miliardë doza vaksinash që janë administruar deri më sot, ka ende 3 miliardë njerëz që presin dozën e parë. Ne kemi ende një popullsi shumë të ndjeshme, edhe nëse ka disa shtete që kanë bërë hapa para, pjesa tjetër e botës jo. Është një çështje globale, duhet ta trajtojmë me zgjidhje globale.”

Ajo shtoi: “Nuk do të përfundojë [pandemia] me këtë valë të fundit të Omicron dhe nuk është varianti i fundit për të cilin do të dëgjoni të flasim”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Vdekja e Bardhë”, snajperisti finlandez që u kthye në tmerrin e ushtarëve rusë

Tensionet mes Finlandës dhe Rusisë po vijnë gjithnjë e më shumë drejt rritjes, sidomos pas kërkesës së shtetit nordik për t’u anëtarësuar...

Starlink furnizon me internet 32 vende të botës

Interneti satelitor Starlink i SpaceX tani është i disponueshëm në 32 vende të botës. Themeluesi dhe CEO i SpaceX,...

Përbindëshi i Loch Ness: Një histori moderne

Nga Charles Paxton Raportet mbi shikimin e përbindëshit të Loch Ness vazhdojnë ende. Më i fundit, i shoqëruar me...

1985 / Vdekja e Enver Hoxhës – Reagimi i Ismail Kadaresë ndaj gazetës “Le Monde” pas botimit të deklaratës së Leka Zogut I (Letra)

NGA AURENC BEBJA “Le Monde” ka botuar, të premten e 26 prillit 1985, në faqen n°2, letrën e Ismail Kadaresë...

Recent Comments