6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home KËSHILLA Pijet që ua dëmtojnë rëndë shëndetin

Pijet që ua dëmtojnë rëndë shëndetin

Nëse doni të humbini në peshë dhe e shihni të pamundur pavarësisht përpjekjeve, shkaku mund të jetë më i fshehur nga sa mendoni.

Në përgjithësi ato që ndikojnë ngushtë peshën janë ushqimet që konsumoni çdo ditë.

E pikërisht për një produkt nga lista ushqimore ose më saktë një pije që mund të mos jeni duke e vënë re, por po ju shëndosh.

Në këtë artikull sugjerohet të hiqni dorë nga vetëm një prej tyre në mënyrë që të shikoni rezultate të menjëhershme në trup.

Çfarë thonë ekspertët?

Pijet energjike pavarësisht nëse janë të ëmbla ose jo zakonisht janë të mbushur me përbërës të cilët ndikojnë në peshën tuaj

Mesatarisht një kanaçe me pije energjike përmban 61 gramë sheqer të shtuar i cili mund të jetë një problem i vërtetë për peshën tuaj.

Kështu që nëse jeni duke mbajtur dietë apo ndjeni se po shëndosheni hidhni sytë nga pijet që po konsumoni.

Edhe nëse ato janë dietike, mbani në mendje që mund të përmbajnë konservues, ngjyrues apo përbërës të tjera që ju fryjnë.

Ato ndikojnë më së shumti zonën e barkut e cila mund të shëndoshet e para.

Pasi pijet energjike dhe me gaz, ju fryjnë stomakun dhe barkun duke e bërë dhe tretjen më të vështirë.

Si t’i zëvendësoni?

Nëse doni të qëndroni të hidratuar filloni duke konsumuar shumë ujë.

Në vend të dytë qëndrojnë lëngjet e freskëta të frutave dhe apo ndonjë filxhan kafe për energji.

E rëndësishme është që të mbani larg sheqerin dhe gazin tek çdo pije që konsumoni

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...

Fjalimi që e ndau botën me ‘Perden e Hekurt

5 mars 1946“Perde hekuri” ose “perde çeliku” ishte një term i popullarizuar nga ish-kryeministri britanik Uinston Çurçill në 1946. Ai e përdori...

Recent Comments