6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home Uncategorized Disa mite të pa vërteta lidhur çrregullimet e ankthit

Disa mite të pa vërteta lidhur çrregullimet e ankthit

Çrregullimi i ankthit është një lloj gjendjeje neurotike kur një person është vazhdimisht i shqetësuar për rrethanat e tij të jetës, pamjen ose marrëdhënien e tij me botën përreth.

Për çrregullime të tilla po flitet gjithnjë e më shpesh, por pengesa kryesore për një kuptim të plotë të natyrës së këtij problemi është bollëku i informacionit, i cili shpesh është i rremë. Shumë shpesh nënvlerësojnë ndikimin negativ të ankthit në jetë, ndërsa të tjerët shpesh nuk e marrin fare seriozisht.

Të dyja këto qasje janë për të ardhur keq, sepse në fakt, ky çrregullim shkatërron ndjeshëm jetën dhe nuk është gjithmonë e mundur të zgjidhet vetë një problem i tillë.

Miti 1: Ankthi nuk është një sëmundje e vërtetë mendore

Sigurisht, prania e ankthit është absolutisht normale, por vetëm derisa ky tregues të fillojë të largohet nga shkalla. Kur ankthi merr formën e një çrregullimi, ai fillon të ndikojë negativisht në të gjitha vendimet që merr një person. Ai nuk mund të jetojë më me mushkëri të plota – dhe në këtë rast, ankthi tashmë po kthehet në një sëmundje që kërkon trajtim urgjent.

Miti 2: Njerëzit me këtë çrregullim duhet të shmangin situatat stresuese

Është thjesht e pamundur të çlirohesh nga stresi dhe tensioni përgjithmonë, për më tepër, në rastin e çrregullimit të ankthit, është shumë e rëndësishme të gjendeni në situata të tilla. Problemet dhe rastet e vështira janë diçka që duhet të mësoni t’i përballoni vetë. Kjo mund të jetë një mënyrë për të ndaluar shqetësimin dhe panikun. Nëse shmangni plotësisht atë që keni frikë, atëherë efekti shpesh do të jetë i kundërt dhe frika vetëm sa do të rritet.

Miti 3: Këta njerëz nuk kanë nevojë për barna

Në fakt, shumë njerëz shpesh mendojnë se ankthi është një gjendje që nuk kërkon mjekim dhe se marrja e tij mund të tregojë dobësi. Përveç kësaj, disa kanë frikë nga efektet anësore dhe varësia nga barnat. Natyrisht, e gjithë kjo duhet të merret parasysh, por nuk duhet të keni frikë të kërkoni ndihmë të kualifikuar nëse ankthi ndërhyn në jetën tuaj ose në jetën e të dashurve tuaj.

Miti 4: Njerëzit me ankth kanë një karakter “nervor”

Absolutisht kushdo, pavarësisht se sa i sigurt mund të duket, mund të përjetojë ankth. Disa mund të kenë simptoma delikate, ndërsa të tjerët mund të vuajnë nga ndjenja të tilla për vite me radhë, duke qëndruar të qetë dhe të lumtur nga jashtë. Shumë shpesh njerëzit maskojnë simptomat e çrregullimit të tyre në mënyrë që askush rreth tyre as të mos dyshojë se çfarë po ndodh me ta. Nëse sjellja e një personi të afërt ka ndryshuar disi, atëherë ky është një rast për të hedhur një vështrim më të afërt dhe për t’u përpjekur të zbuloni se çfarë po ndodh vërtet. Shtypja e zgjatur e problemit do të çojë në një përkeqësim të situatës dhe kjo nuk duhet të lejohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments