6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Me 18 janar tokës i afrohet asteroidi gjigant, i madh sa ndërtesa...

Me 18 janar tokës i afrohet asteroidi gjigant, i madh sa ndërtesa më e lartë në botë

Javën e ardhshme tokës do ti afrohet një asteroid gjigant. NASA projekton që asteroidi, i quajtur 7482 (1994 PC1), do të fluturojë më 18 janar.

Madhësia e asteroidit thuhet se do të jetë afërsisht sa lartësia e ndërtesës më të madhe në botë, Empire State Builind të New Yorkut, shkruan Indeksonline.

Laboratori Jet i NASA-s vlerëson se asteroidi do të afrohet tek toka 1,231,184 milje.

Ky do të ishte asteroidi më i afërt me Tokën që nga 17 janari 1933. Parashikohet gjithashtu që asteroidi të kalojë përsëri pranë Tokës në korrik të këtij viti, megjithëse në një distancë shumë më të madhe.

Agjencia hapësinore ka monitoruar këtë asteroid të veçantë që kur u zbulua në gusht 1994, dhe e ka klasifikuar atë si një asteroid Apollo, që do të thotë se orbita e tij kalon atë të Tokës dhe ka boshte që janë pak më të mëdha./Indeksonline/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments