6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE Australia përfshihet nga i nxehti ekstrem, temperaturat arrijnë në 50.7 gradë Celsius

Australia përfshihet nga i nxehti ekstrem, temperaturat arrijnë në 50.7 gradë Celsius

Temperaturat në Onslow, një qytet i largët bregdetar në Australi kanë shënuar një rekord prej 50.7 gradë Celsius. Temperatura e së enjtes është e njëjtë me rekordin e vendosur në vitin 1962 në Australinë e Jugut, shkruan BBC.

Onslow dhe zonat përreth mund të shënojnë  sërish rekord pasi temperaturat priten të rriten të premten. Kjo vjen derisa Australia Perëndimore zjarre të mëdha në pyll në muajin e kaluar. Një zjarr pranë lumit Margaret ka djegur më shumë se 6,000 hektarë tokë, duke detyruar evakuimin e mijëra banorëve.

Sipas medieve lokale, temperatura mesatare në Onslow në këtë periudhë të vitit është 36.5 gradë Celsius. Valët e të nxehtit janë si pasojë e ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.  Temperaturat globale janë rritur tashmë me rreth 1.2C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në të gjithë botën nuk reduktojnë emetimet e karbonit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments