6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA U dhemb shpeshherë pjesa e prapme e kokës? Ja se çfarë shenje...

U dhemb shpeshherë pjesa e prapme e kokës? Ja se çfarë shenje ështe kjo dhe a duhet të shqetësohemi…

Dhi mbja në pjesën e prapme të kokës shpë rthen si pasojë e tensionit, stresit ose lodhjes.

Megjithatë, sipas të dhënave të AgroWeb.org, ajo shpesh mund të shfaqet si rezultat i hernies diskale ose ndonjë lëndim të mundshëm në pjesën e sipërme të qafës.

Shenjat e dhimbjes mbrapa koke.

Dhimbja në pjesën e prapme të kokës mund të shoqërohet me disa shenja ndaj të cilave duhet të jeni të vëmendshëm.

Këto shenja janë:

Mpirje e qafës.

Dhimbje therëse në krahun e majtë ose të djathtë të qafës.

Mpirje të kokës.

Dhimbje e fortë të syrit.

Dhimbje që intensifikohet pas çdo lëvizje të kokës. Pamundësi në lëvizjen e qafës. Shkaqet e dhimbjes mbrapa koke.

Tensioni.

Kur koka dhemb si pasojë e luhatjeve të tensionit, dhimbja ka tendencën të qarkullojë në zona të ndryshme. Kompresat ose dushi i ngrohtë ndihmojnë kundër dhi mbjes, bashkë me mbajtjen nën kontroll të stresit.

Lënd imet e Qafës.

Kur muskujt, ligamentet, tendinat dhe nervat e qafës lëndohen, dhimbja është e paevitueshme.

Për shembull, nëse keni qëndruar në një pozicion të gabuar për shumë kohë, zona mbrapa kokës do të dhembë më shumë.

Stërmundimi i muskujve të qafës i bën ato më të dobët dhe nxisin dhi mbjen mbrapa koke.

Si të përballeni me dhimbjen mbrapa koke.

Ndryshoni mënyrën e qëndrimit.

Nëse mënyra se si qëndroni është problematike, sigurohuni ta ndryshoni atë. Në rast se punoni përpara kompjuterit, sigurohuni që ekrani të jetë i ngritur dhe që qafa të mos qëndrojë e ulur.

Aktiviteti Fizik.

Aktiviteti fizik është shumë i mirë për të forcuar muskujt dhe përmirësuar qëndrimin.

Kompresat E Ngrohta.

Vendosni një kompresë të ngrohtë pas koke dhe mbajeni për 20 minuta për të ulur dhi mbjen dhe zbutur inflamacionin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments