6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Myku i dollapëve; Si ta eliminoni dhe si të zhdukni erën e...

Myku i dollapëve; Si ta eliminoni dhe si të zhdukni erën e tmerrshme të rrobave

Fjala ‘myk’ i referohet një shumëllojshmërie organizmash, përfshirë grupin e kërpudhave dhe majatë. Sporet e mykut zakonisht shpërndahen në ajër.

Për shkak të lagështisë, nxehtësisë, ventilimit të dobët ose papastërtive, kjo shumëllojshmëri e kërpudhave depozitohet në mjediset shtëpiake dhe zhvillohet për të krijuar koloni të vërteta.

Nëse konstatoni myk në dollapet tuaja, si fillim hiqini veshjet që aty. Vëreni muret e dollapit ose sirtaret për të parë nëse ka njolla të errëta dhe jeshile që tregojnë praninë e mykut. Nëse i keni vënë re, holloni dy lugë zbardhues në një litër ujë.

Produkte antimykotike:

Vendosni nëpër rafte e sirtarë sa më shumë zarfe silici ose përdorni silic xhel.

Kur t’i lani sipërfaqet, thajini menjëherë në mënyrë që të mos i lini hapësirë krijimit të mykut.

Siguroni ventilim të mirë. Lërini hapur dyert dhe dritaret.

Futini rrobat në dollap kur të jenë tharë mirë.

Spërkasni herë pas here uthull të bardhë të tretur në ujë të ngrohtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments